Zaman Yönetimi İçin İşinize Yarayacak 6 Etkili Yol

Zaman yönetimi
Zaman yönetimi nasıl yapılır

Birçok insan, hayal ettiklerini başarılı bir şekilde tamamlamak için zamanın yeterli olmadığından, başkaları için harcadıkları zamanın fazla olması nedeniyle yeterince vakit kalmadığını düşünüyor. Zaman yönetimi için programlarınızı kontrol altına aldın ve yapmadınız gerekenlere öncelik verin. Başaraılı insanların zaman yönetimi konusundan izledikleri 6 yol;

1.Önemli Şeylere Daha Fazla Vakit Ayırmak İçin Bazı İşlerinizi Basitleştirin

Birden fazla karar vermek zorunda kalmak hem vaktinizi hemde enerjinizi alır. Olabildiğince yaptığınız işleri, günlük hayattaki sorumluluklarınızı basitleştirin ve paylaştırın. Gereksiz ayrıntılarda boğulmayın. İş hayatımızıda çokça yaşadığımız ve neden yaptığımızı bilmediğimiz onca gereksiz iş, toplantı ve işlemler zamanınızı nasıl boşa harcadığınızı göreceksiniz.

2. Zaman Yönetimi İçin Kendinize Zaman Ayırın

Programınız sadece toplantılarla dolu olmamalıdır. Programın programının programı… Başarılı insanlar programlarını kendilerini yaparlar. Böylece ne zaman kendisine vakit ayırması gerektiğini bilir. Gerektiğinde özgür olabilecek ortamları oluşturur ve stress ortamlarını azaltarak verimiliğini artırır.

3. Gereksiz Toplantılardan Kaçının

Çoğu profesyonel, toplantıların gereksiz olduğuna inanır. Toplantıların %67’si çalışanların beklentilerini karşılamamaktadır. ORta düzey yöneticilerin ise %35’i vakitlerini toplantılar ile harcamaktadır. Üst düzey yöneticiler ise zamanlarının yarısı toplantılar ile geçirmektedir.

Zaman yönetimi için toplantılarınızı her zaman en verimli şekilde harcamanız gerekir. Gereksiz toplantılardan ve toplantı için toplantı yapmaktan kaçının. Katılmanızın gerekli olmadığı toplantılara gitmeyin. Toplantı yapan kişiye katılanızın gerekli olup olmadığını sorun. Toplantıya katılmamanız rakiplerinizin sizin önünüze geçeceği anlamına gelmiyor.

Toplantıya katılmanız gerektiğinizi düşünüyorsanız, toplantının odak noktasında neler yapabileceğinizi düşünün. Daha aldığınız notlar sayesinde toplantıya hazırlanacağınız zamanı azaltabilirsiniz.

Başarılı insanlar sorunları göz önünne sermek için değil, sorunları gidermek için toplantı düzenler ve katılırlar.

4. Çalışanlara E-mail Göndermek Yerine Birebir İletişim Kurun

Adobe’nin yaptığı araştırmada, ortalama bir çalışanın günde 6 saatini e-maillerini kontrol etmek için harcadığını ortaya koydu. E-maillerini kontrol etmekle vakit harcayan çalışanların odaklanmakta zorlandığı ve birden fazla işi yapamadığını ortaya koydu.

Olabildiğince mail atmak yerine etkileşimde olduğunuz kişiler ile iletişim halinde bulunun. Böylece maillerin anlaşılamama ihtimalinden kurtularak, çtüm sorularınızı sorar ve netleştirirzsiniz. Zaman kaybından kurtulmanın en iyi yolu olmasının yanı sıra iletişiminizin devam etmesini sağlar.

5. Devret

Eğer bir yönetiyseniz, çalışanlarınıza işleri devretmeyi düşünün. Bütün işleri tek başınıza yapamazsınız. Çalışanlarınıza sorumluluk vermek hem çalışan motivasyonunu artırır hemde kişisel gelişimlerinize katkı sağlar

6. Hangi İş Daha Önemli

Başarılı insanlar hayatlarını ve işlerini planlayabilen insanlardır. Neyin acil olup olmadığını bilirler. Üzerinde çalıştığınız tüm projeleri ve bitiş tarihlerini listeleyin. Bir görevi zamanın da bitmeyeciğini anladığınızda yardım isteyin. Ve mutlaka bunu önceden bildirin. Projenin bitmediğini anladığınızda strese girmekten kaçının. Bu sizin daha fazla hata yapmınıza neden olacaktır.

Projeye başlamadan önce mutlaja bilgi edinin. Bilgi güçtür. Projeniz hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz zaman kaybı yaşamaktan kurtulur, zamanınızı iyi yönetirsiniz.

En nihayattin de bütün kontrol senin elinde. İşinde nasıl verimli olacağını nasıl zaman yönetimi yapacağını senden başkası bilemez. Elindeki tüm fırsatları kullanarak planlamanızı iyi yapın. Gereksiz olan işlerden uzaklaşın ve basitleştirin. Gerekli değilse toplantıya katılmayın. Yüz yüze iletişim kurmaya özen gösterin. İşlerinizi devredin ve yardım isteyin. Hangi proje önemli ise öncelik verin.

Please follow and like us:

1 yorum

  1. Merhabalar,

    Zaman hepimiz için en değerli kaynaklardan biri. Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında, zamanı verimli kullanmak, işlerimizi yoluna koymak istiyoruz. Ancak pek çoğumuz ‘zamanın bize yetmemesinden’ yakınıyoruz. Zamanımızı verimli kullanmak için ”Eisenhower Matrisi” hakkında yazdığım yazımı izniniz olursa sizinle de paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/etkili-zaman-yonetimi-Icin-eisenhower-matrisi

    Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.
    http://www.ebrubektasoglu.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*