Üniversite Kazanan Öğrencilere Tavsiye Edilir!

Üniversite Kazanan Öğrencilere Öneriler
Üniversite de Öğrenciyken Yapmanız Gerekenler

Bütün yılınızı ders çalışarak geçirdiniz ve en sonunda bir üniversite okumaya hak kazandınız. Tebrikler! Ama sınavınız üniversite kazanarak bitmiyor. İşin en zor kısmı bundan sonra başlıyor. Size verebileceğim en iyi tavsiye sevdiğiniz bölümü okumanızdır.

Eğer bölümün ileride çok para kazandıracağına inanarak giriyorsanız bunun sizi yanıltması muhtemeldir. Çünkü bu sizin sınavı kazandığınız dönemde o meslek çok para kazandırsa bile üniversiteyi bitirdiğiniz de artık o meslek olmayabilir ya da rekabet çok fazla olduğu için artık size para kazandırmayabilir. Üzülmeyin.

Sevmediğiniz bir bölümü okuyor olsanız bile önünüz de yıllar ve yeterince bol vaktiniz var. Kendinizi farklı alanlarda da geliştirebilir ve mesleki yönünüzü farklı yönlere doğru çevirebilirsiniz. Tabi düşündüklerinizi gerçekleştirmeniz için çok çaba sarf etmeli ve sebat etmelisiniz.

Çoğu insan sizin sadece derslere odaklanmanızı söyleyebilir. Hatta sadece ders çalışmanızı sosyal alanlarda vakit harcamamanızı bolca tavsiye edebilir. Dinlemeyin. İş hayatınız da başaralı olmanızı derslerden çok sosyal hayatta edindiğiniz bilgiler oluşturacaktır.

Üniversite de Öğrenciyken Neler Yapmalıyım?

  1. Önünüzdeki yıllar için muhakkak plan yapın. Başarısız olmaktan korkmayın.
  2. Dil eğitimini ihmal etmeyin. Olabildiğince ingilizceyi veya farklı dilleri öğrenmeye odaklanın. Bunun için kursa gitmenize gerek yok. Öğrenebileceğiniz çok fazla kaynak var.
  3. Sosyal olun. Üniversite desiniz ve tanıyamayacağınız kadar fazla insan var. Ortak noktanız olsun olmasın herkesi tanımaya çalışın. Ufkunuzu açacaktır.
  4. Yabancı öğrencilerle tanışmaya çalışın. Farklı kültürde ki insanlar size çok şey katacaktır. Hem kültürlerini öğrenmeye hem de yabancı dilinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır.
  5. Akademisyenler ile bağınız kuvvetli olsun. Sık sık ziyaret edin ve onlardan görev isteyin. İstekli olduğunuzu belli edin. Bir akademisyenin referansı hem iş hayatında hem de yurt dışında eğitim almak isteyenler için bulunmaz bir nimet olacaktır.
  6. Öğrencilerin en büyük yaptığı hatalardan biride öğrencilik dönemimde iş hayatına girmemeleridir. Bunu yapmayın! Ücret almayacağınızı bilseniz bile mutlaka yaz tatillerinde veya boş zamanlarınızda gönüllü olarak çalışın. Emin olun üniversite bittikten sonra iş bulma sürecinde size çok kolaylık sağlayacaktır.
  7. Üniversite kulüplerine üye olun. En ilgili olduğunuz kulüplerde hem bilgi seviyeniz artar hem de kuracağınız arkadaşlıklar size ömür boyu destek sağlar. Eğer kulüp yoksa bunu siz yapın.
  8. Bölümünüz hakkında araştırma yapın. Daha önce mezun olanlar nerede çalışıyor, hangi alanlarda uzmanlaşmışlar, bu bölümü okuyanlar neden bu sektörde çalışmıyor hepsini araştırın. Kariyer planlamanızı yapmanızda ve önünüze çıkacak engeller hakkında size yol gösterici bir kaynak olacaktır.
  9. Öğrenmekten vazgeçmeyin.

Unutmayın, öğrencilik hayatı en çok özlenen yıllardır. Mutlu bir üniversite hayatı geçirmeniz dileğiyle.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*