Ülkelerin Yaş Ortalaması Gittikçe Artıyor

yaş ortalaması
Dünya nüfusunun yaş ortalaması

Ülkemizde en sık duyduğumuz sorular arasında yer alan yaş sorusu, insanlarımızın en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yaş ortalaması söz konusu olduğunda dünyadaki en geç nüfusa sahip olduğumuzu her zaman duymuşuzdur. Artık bu değişiyor.

Dünya nüfusu hızla artmaya devam ederken en ilginci ise nüfusun yaşlanmasıdır. İnsanların ömrünün eskiye göre uzaması ve doğum oranlarının azalması nüfusunda yaşlanmasına neden oluyor.

İlgini Çekebilir: Dünyada Asgari Ücret Sıralaması

Genç nüfusun fazla olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de yaş ortalaması 30.9 olmuştur. Artık Türkiye’de gittikçe yaşlanıyor.

Yaş sorunu ülkemizde büyük bir problem oluşturuyor. Özellikle iş ilanlarında yer 35 yaş sınırı herkes için bir travma oluşturuyor. Gelecekte artık bu yaş sınırının da tarih olacağı belli oldu. Bunun için endişe edenlerin ilerki zamanlarda iş dünyasında daha çok ihtiyaç duyulacağı kesin.

Dünya Nüfusu Yaşlanıyor

Son 50 yılda dünya nüfusu hızla yaşlanmaya başladı. 1950’de yaş ortalaması 23,6’dan 2000’de 26,4’e yükseldi. 2017 yılında ise yaş ortalaması 30-31 civarında kaldı.

Artan refah seviyesi, iyileştirilmiş sağlık olanakları, yaşam kalitesinin artması 2050 yılında yaş ortalamasının 60 ve üzeri olacağı tahmin ediliyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaş ortalamasının fazla olduğunu düşünürsek bu sonuç kaçınılmaz olacak.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yaş ortalaması açısından çoğu ülkenin önüne geçmiştir. Monaco 53.1, Japonya 47.3, Almanya 47.1, İtalya 45,5, Finlandiya 45.5, Hollanda 42.6, İsviçre 42.4, Güney Kore 41.8, İngiltere 40.5, Amerika ise 38.1 yaş ortalamasına sahip.

En genç nüfusa sahip ülkeler Afrika’da yer alıyor. Nijer 15.4 yaş ortalaması ile ilk sırada yer alıyor. Ardından Mali, Uganda, Angola ve Zambia takip ediyor.

Farklı açıdan da bakılacak olursa Afrika ve Avrupa arasındaki yaş ortalamaları şaşırtıcı derece fark oluşturuyor. 53.1 ile en yaşlı nüfusa sahip olan Monaco, 15.4 yaş ortalaması ile Nijerya’dan tam 3.5 kat daha fazla yaşıyor!

En dikkat çekici kısmı ise nüfusu yaşlı olan ülkelerin en gelişmiş ülkeler olması. Bu da yaşın kriterinin aslında hiç önemli olmadığının en büyük göstergesi.

Kaynak:

http://worldpopulationreview.com/countries/median-age/

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*