Gelir Vergisi Hangi Ülkede En fazla Alınıyor?

ülkelerin gelir vergisi
Hangi Ülke Ne Kadar Gelir Vergisi Alıyor?

Gelir vergisi, belli bir gelir eden kişilerin, belirli oranlarla devlete vermekle yükümlü olduğu dolaysız vergi olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de olduğu gibi dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde gelir vergisi uygulanmaktır. Türkiye gelir vergisi oranlarında dünya ortalamasının üstünde Avrupa birliğinde olan ülkelerin ortalamasında ise altında kalmaktadır. Avrupa birliği ortalaması 38.24 iken Türkiye’de alınan en yüksek vergi oranı %35’dir.

İlgini ÇekebilirDünyada Asgari Ücret Ne kadar?

Danimarka, Avusturya,Belçika, Japonya ve Hollanda %50’nin üzerinde gelir vergisi alarak, dünyanın en yüksek vergi oranını uygulayan ülkeler oldu. Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar ve kuveyt gibi körfez ülkeleri ise gelir vergisi almamaktadır.

Hangi Ülke Ne Kadar Gelir Vergisi Alıyor?

ÜLKELER2003 YILI GELİR VERGİSİ2018 YILI GELİR VERGİSİ
Afganistan20.0020.00
Arnavutluk23.00
Arjantin35.0035.00
Ermenistan20.0036.00
Avusturalya47.0045.00
Avusturya50.0055.00
Bahama
Bahreyn
Bangladeş25.0030.00
Belarus013.00
Belçika50.0050.00
Bermuda
Bosna Hersek1010
Brazilya27.5027.50
Bulgaristan29.0010.00
Kanada29.0033.00
Şili40.0035.00
Çin45.0045.00
Kolombiya35.0035.00
Kosta Rika15.0015.00
Kıbrıs30.0035.00
Çek Cumhuriyeti32.0022.00
Danimarka59.0055.85
Mısır34.0022.50
Finlandiya53.5053.75
Fransa48.1049.00
Gürcistan20.0020.00
Almanya48.5045.00
Yunanistan40.0045.00
Hong  Kong15.5015.00
Hırvatistan40.0015.00
İzlanda25.8046.24
Hindistan30.0035.88
Endonezya35.0030.00
Irak15.00
İrlanda42.0048.00
Man Adaları18.0020.00
İsrail50.0050.00
İtalya45.0043.00
Jamaika25.0030.00
Japonya50.0055.95
Ürdün25.0020.00
Kazakistan30.0010.00
Güney Kore36.0042.00
Kuveyt0.00.0
Lübnan0.020.00
Lüksemburg39.0045.78
Makedonya10.00
Malezya28.0028.00
Malta35.0035.00
Meksika34.0035.00
Fas38.00
Hollanda52.0051.95
Norveç55.3046.60
Umman0.00.0
Pakistan30.0020.00
Polonya40.0032.00
Portekiz40.0048.00
Filipinler32.0035.00
Katar0.00.0
Rusya13.0013.00
Suudi Arabistan0.00.0
Sırbistan10.0010.00
Singapur22.0022.00
Güney Afrika40.0045.00
İspanya45.0045.00
İsveç57.0057.34
İsviçre40.4040.00
Tunus35.0035.00
Türkiye45.0035.00
Ukrayna45.0035.00
Birleşik Arap Emirlikleri0.00.0
İngiltere40.0045.00
Amerika35.0037.00
Yemen20.0015.00
Uruguay0.036.00
Vietnam50.0035.00
Afrika Ortalaması29.3632.02
Amerika Ortalaması32.1032.71
Asya Ortalaması30.5227.61
AB Ortalaması42.1638.24
Avrupa Ortalaması38.6732.52
Dünya Ortalaması32.2431.36
Latin Amerika Ortalaması32.1132.54
Kuzey Amerika Ortalaması32.0035.00
Okyanusya Ortalaması41.0033.40
OECD Ortalaması43.3041.96
Güney Amerika Ortalaması32.1132.54

*Tabloda verilen vergi oranları 2003 ve 2018 yılında alınan en yüksek gelir vergisi oranlarını göstermektedir.

Türkiye’de Gelir Vergisi Tarifesi

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*