Turizm Gelirleri Ülkelerin Geçim Kaynağı Oldu

turizm gelirleri
Turizm gelirleri seyahat eden insanların sayısı artıkça her geçen yıl artıyor.

Turizm gelirleri, ülkelerin gelir kaynağını oluşturmakta ve cari açığı olan ülkelerde kurtuluş yolu olarak gözükmektedir. Türkiye’de bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm, 30 Milyar dolardan fazla döviz kaynağı sağlamaktadır. Her ne kadar Türkiye destinasyon olarak değerli gözükse de dünyada en fazla turist çeken ve döviz geliri elde eden ülkeler arasında yer almıyor.

İlişkili Yazılar : Turizmde Çalışmak Mantıklı Olabilir Mi?

Dünyanın En fazlaTurist Çeken Ülkesi

İspanya, turist sayısında ve turizm gelirleri sıralamasında birinci sırada yer alıyor. 2017 yılında 69 milyona yakın turist sayısı ve 57 milyar dolara yakın geliri ile en bilinen ve en çok tercih edilen ülkesi oldu. Kişi başı 824 dolar ile başı çeken İspanya, ortalama puanlar ile de liste de üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye Turizmde Beklenen Girdiyi Sağlayamıyor

Turizm ülkesi olarak bildiğimiz Türkiye, dünya sıralamasında 44. sırada yer alıyor. Sadece turist sayısı ve turizm gelirleri açısında değerlendirilmeyen raporda, İş çevresi, güvenlik, hizmet kalitesi, sağlık ve hijyenik koşullar ve insan kaynakları açısından değerlendirildiğinde Türkiye sıralamada gerilere düşmektedir.

2017 yılında 40 milyon turist ağırlayan Türkiye, 26 Milyar dolar kazanç elde etti. 2018 yılında 30 milyar dolara yaklaşan turizm gelirleri ile beklenenden daha az performans gösterdi.

Kişi başına 674 dolar ile ucuz tatil beldesi olmaktan uzaklaşamayan Türkiye, hizmet kalitesi(94), güvenlik(116), sağlık ve hijyen(64) puan sıralamasında daha da geriye düşüyor.

Her ne kadar turist sayısı artsa da asıl hedeflenen turizm gelirleri olduğundan pek bir anlam ifade etmiyor. Turist sayısının fazlalaşması ve kişi başına gelirin düşmesi faydasından çok Türkiye için kötü durumu da beraberin de getiriyor.

600 bin kişinin iş bulduğu sektör, kötü çalışma koşulları yüzünden kalifiyeli personelini kaybetmekte ve her geçen gün hizmet kalitesinin de düşmesine yol açıyor.

Yunanistan Sıralamada Türkiye’den İleride

Yıllık bazda 24 Milyon turist ve 16 Milyar dolar ile dünyada 24. sırada olan Yunanistan, kişi başına 664 dolar ile Türkiye’nin önünde yer alıyor. 400 bin kişinin çalışığı Yunanistan turizmin de çalışan kalitesi dünya sıralamasında 49. sırada.

Türkiye’nin Turizm Geliri

2017 yılında net 39,478,000 turist ağırlayan Türkiye, kişi başına 674,2 dolar harcama ile toplamda 26,616,00 milyon dolar gelir elde etmiştir.

50 milyona ulaşması düşünülen turist sayının 2019 yılında yeni bir rekora imza atması bekleniyor.

Kaynak;

weforum

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*