Steve Jobs’un Apple’ı Kurmadan 3 Yıl Önceki İlk İşi

Herkes Bir yerden Başlamalı

Steve Jobs gibi bir dahi olup Apple gibi dev bir şirkette kursanız, herkesin bir yerden başlamak zorundadır. 1973’te efsanevi girişimci ve Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs’un da bir işe ihtiyacı vardı. Reed Koloji’nden yeni mezun olmuştu ve Apple’ı kurup bilgisayar endüstrisini sonsuza dek değiştirmekten tam üç yıl uzaktaydı.

18 yaşında olan Job’un bir işe ihtiyacı vardı. RRAuction’da ki iş ilanı için iş başvurusunda “mümkün, ancak muhtemel değil” olduğunu söyledi. Bu iş için yeteneklerini “bilgisayar” ve “hesap makinesi” olarak listeledi. Ayrıca ilgi alanlarına da “elektronik teknoloji veya tasarım mühendisi” olarak belirtti.

Ve bunlar olurken Iphone’un mucidi Steve Job’un bir telefonu bile yoktu.

Apple’ın kurucusunun Steve Jobs’un cv’si ne bir göz atalım;

steve jobs
Steve Jobs Apple’ı kurmadan önce iş başvurusunda bulundu. Apple’un kurulmasına 3 yıl kalmıştı.

Bu işi de bitirdikten üç yıl sonra Jobs, Apple’ı bulan ve ardından gelen başarılarla Apple I bilgisayarını piyasaya sürmek için Steve Wozniak ile birlikte çalışacaktı. Bu serüvenle birlikte onlarca yıl sonra Iphone’a giden yolunda başlangıcı olacaktı.

Jobs’u bugünlere getiren kendimi yoksa Amerika’daki fırsatlar mı bilinmez. Ama Türkiye gibi ülkelerde yaşasaydı bu fırsatları ne kadar elde edebileceği de bilinmez. Muhtemelen o 3 yılı iş arayarak geçirirdi.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*