Başarılı Olmak İstemek İle Alakalı mı?

başarılı elde etmek
başarılı elde etmek

Başarı kelimesinin sizde ne anlam ifade ettiğini iyi düşünmeniz gerekir. Başarılı olmayı, insanlar önünde iyi bir statüde olmak, iyi para kazanmak veya havalı olmak olarak mı görüyorsunuz yoksa kendinizi mutlu hissettiğiniz, ifade edebildiğiniz ve fayda sağlayabildiniz bir çaba olarak mı görüyorsunuz.

Başarılı Olmak veya Olmamak!

Bu konuda söyleyeceğim çok güzel iki çift lafım olurdu ama bende kalsın ya da siz içinizden söyleyin. Başarılı olmak özellikle günümüzde çokça söylenen ve içi boş bir terim haline geldi.

Kariyer planlamanız da ya da şirketlerin size sunmuş olduğu şartlar altında başarılı olmayı hedefleyebilirsiniz. Ama bunun pekte mümkün olmadığını söyleyebilirim. Günümüz Türkiye’sinde üst kademelere gelmeyi kenara bırakın, bir iş bulan kendini başarılı hissetmeye başladı.

Kişisel gelişim kitaplarında olsun insanların karşısına çıkıp “nasıl başarılı olunur” konularını anlatan insanlardan da nefret etmeye başladım. İstersen her şeyi yaparsın diyen o garip topluluğun, bunu nasıl yapılacağına geldiğinde ya da destek ol! demeye geldiğinde ortada olmadıklarınıda çokça görülmeye başlandı. İstisnalar varsa onlar hariç!

Başarılı olmak tabii olarak mümkündür. Bunun tek şartı para getiren veya popülerliği olan bir mesleği seçmekten geçmiyor. Asıl önemli olan o mesleği ne kadar sevdiğiniz ve gerektiğinde neleri göze alabileceğinizden geçiyor.

Sevmediğiniz bir işi yaptığınızda stresten başka bir şey getirmezken, sevdiğiniz bir işte çalışırken dakikaların ne kadar önemsiz olduğunu anlarsınız.

Mutsuzum ama bu saatten sonra meslek değiştirirsem ne olur? demeyin. Ömür boyu mutsuz olmaktansa bir sene eziyet çekmeyi göze alın. Geriye kalan zamanda ise daha mutlu ve emin adımlara hayatınıza devam edersiniz. İyi düşünün önünüzde ki 10 yıl aynı işi yapmaya devam edebilir misiniz. Eğer hayır ise şimdiden araştırmalara ve kendinizi geliştirmeye başlayın.

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

İyi düşünün!

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*