İşletmeler İçin Satış Teknikleri

satış teknikleri

Satış, tüm işletmeler için önemli bir kavramdır. Ama  daha da önemlisi ne sattığınıza inanmanızdır. İşiniz konusunda tutkulu olmanız mutlaka müşterilerinizi de heyecanlandıracaktır. Satış ekibinizi oluştururken unutmamanız gereken şey, her bir satış uzmanın kendi kişiliğine uygun satış yöntemi olduğudur. Özveri gerektiren bu işinizde, özel müşterilerinizi nasıl yöneteceğiniz konusunda personelinizi eğitmelisiniz.

Agresif Satış Yapmayın

Satış baskısına sahip olan personel, çoğu alıcıyı korkutmaktadır. Müşterilerinizi, ürününüzün özellikleri ve değerleri hakkında bilgilendirin. Mümkünse söylemenin aksine göstermeyi deneyin. Ürününüzü göstererek alıcının test etmesini sağlamak, alıcının güven duymasına ve deneyim kazanmasını sağlayacaktır. Neden satın alması gerektiğini açıklayın ve satarken başkalarını asla kötülemeyin. Şirketinizi ve sunduklarınızı odak haline getirmek, güçlü satış tekniklerini daha etkili kılar.

Müşterilerinizi dinleyin

Müşterilerinize sorular sorun ve onları konuşturmaya çalışın. Müşterinin rahat olması ve sizinle iletişimi devam ettirmesi süreklilik kazandıracaktır. Müşterilerinize dikkat verin ve onlar için en önemli olanı bulun. Aldığınız fikirler doğrultusunda satış sahanızı da buna göre ayarlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri sunmak, teslimatı geciktirmemek listenizin başında olması gerekir. Müşterilerinizin isteklerini dinlemek, satışları arttırmak için ek ürünleri ve hizmetlerin kapısını aralayabilir.

İşinizi Bilin

Sadece işinizi değil tüm endüstriyi de bilmeniz gerekir. Ne sattığınız ile alakalı teknoloji ve ürünlerin yeniliklerini takip edin ve sattığınız ürünler hakkında ne kadar eğitimli olduğunuzu ve herhangi bir şekilde sorun yaşaması dahilinde onların size ulaşabileceklerini söyleyin.

İletişimde Kalın

Sahip olduğunuz ürüne göre müşterilerinizi ne sıklıkla telefon görüşmesi veya ziyaret gerçekleştirmeniz gerektiğini saptayın. Müşterileriniz harcama alışkanlıklarını takip edin ve bir sonraki siparişiniz de bulunmadan önce onları ziyaret edin. Tüm müşterilerinizi, yeni ürünler ve hizmetler hakkında mümkün olan en kısa sürede bilgilendirin. Soruları olduğunda sizinle iletişime geçebileceklerini bildirdiklerinden emin olun. Müşteriye cep telefonunuzu ve e-posta adresinizi verin. Ürün veya hizmet gereksinimlerinde güncel kalmanız, rekabeti yenmeniz açısından fikir verebilir.

Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi

“Müşteri geçmişi” kayıtları, işletmenizin için her yönüyle önemlidir. Kayıtları kendinizde tutabilir veya ofiste saklayabilirsiniz. Ancak daha etkili olabilmesi için müşteri ilişkileri yönetim sistemin ihtiyacınız olacaktır. Müşterileriniz ile olan ikili temasları düzenleyin. Satın alma eğilimleri, siparişin tarihini ve miktarını izleyebilirsiniz. Memnuniyet bildirimleri, şikâyetler ve müşteri hizmetleri ile ilgili tüm konuları destek personelleri tarafından da girilebilir ve çözümlenebilir.

Please follow and like us:

1 geri izleme / bildirim

  1. Küçük İşletmeler İçin Satış Teknikleri – gorkemtuncay

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*