Sar Değeri Yüksek olan Akıllı Telefonlar

Telefonların Radyasyon değerleri
Akıllı telefonların sar değerleri

Apple’ın en yeni serisi olan Iphone Xr ve Xs’in sar değeri hemen hemen aynı seviyede kalmaktadır. Apple Iphone XR sar değeri; Head: 0.90 W/kg Body: 1.10 W/kg olurken, Apple Iphone XS’in sar değeri; Head 1.19 w/kg Body 1.18 w/kg‘dır.

Sar Değeri Yüksek Olan Telefonlar Radyasyon Saçıyor!

Akıllı telefonların günlük hayatımıza hızlı bir şekilde girmesiyle artık 24 saat telefonlarımızı yanımızdan ayırmaz hale geldik. İş yerindeyken, sosyal hayatımızda, yolculuklarda ya cebimizde ya da elimizde Hatta uyurken bile başucumuza yer alıyor.

Telefonlarla olan bu yakınlığımız ve kullanım seviyemizin bize ne kadar zarar verebileceği riskinden de pek çoğumuzun haberi yok ya da umursamıyoruz.

Yapılan uzun araştırmalar sonrasında telefonların radyasyon etkileri hala tartışılırken telefonların kulağa tutulduğunda, aşağıdaki infografik, arama sırasında ne kadar zarar vereceğini gösteriyor.

Almanya Federal Radyasyon Koruma Bürosu (Bundesamt für Strahlenschutz), kapsamlı araştırmasında, akıllı ve eski akıllı telefonları yaydığı radyasyon seviyelerinde farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Grafikte verilen en yüksek sar değerine sahip olan akıllı telefon, Çinli tedarikçi OnePlus’ın 5T’sidir. En iyi telefonlar listesinde bulunanlar arasında, en büyük sar değerine sahip 15 telefonun 9’unun Çinli şirketler oluşturmaktadır.  Ancak iPhone 7 ve yakın zamanlarda piyasaya çıkan iPhone 8 gibi Apple marka telefonlarında listede görülmektedir.

Güney Kore’li üretici Samsung üretiği telefonlarda bu kıyaslamayı yaparak düşük sar değerli telefonları üretmektedir. Samsung’un piyasaya çıkardığı en son seri olan Samsung s9 modeli 0,32’lik sar değeri ile en düşük radyasyon yayan üreticilerden biri olmaktadır.

Telefonların radyasyon değeri, ‘güvenli’ seviyesi için evrensel bir kılavuz bulunmamakla birlikte, çevre dostu olma konusundaki Alman sertifika ‘Der Blaue Engel’ (Blue Angel) yalnızca kilo başına 0,60 watt’dan daha düşük bir emme hızına sahip telefonları onaylamaktadır.

Listedeki telefonlar bu risk değerinin iki katından daha fazladır. Bu değelere sahip olan cihazların yol açacağı bazı yan etkiler ve zararları vardır; (Listede var olan telefon markaları; Nokia, Huawei, İphone, Sony, Blackberry, Samsung, ZTE, Motorola, Google)

En Yüksek Radyasyon Değerine Sahip Akıllı Telefonlar 2019

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*