Rezervasyon Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet Üzerinden Rezervasyon Yapma Nedenleri?

İnternetin hayatımıza girişiyle birlikte her alanda yaşanan kolaylıklar yanında rezervasyon yapılması da daha kolay hale geldi. Geçmişte rezervasyon yapmak için sıra beklenirdi ya da ulaşması çok güçtü. Web sitelerinin ve mobil uygulamaların yardımıyla artık daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaya başlandı. “İnsanlar neden bu kadar sevdi?” sorunu ise aşağıdaki açıklamalar cevap veriyor;

Kolaylık sağlaması: Tüketicilerin internet üzerinden rezervasyon yapması büyük kolaylık sağlamaktadır. İnternetle, gündüz ya da gece herhangi bir zamanda, iş yerinde veya hareket halinde seyahat planını yapmak olanak sağlamaktadır. Tüketicilerin, bu işlemleri yapması için bir yere gitmesi veya telefon görüşmesini yapması gerekmemektedir. Bütçeye, tarihlere, seyahat planlarına veya kişisel tercihlere bağlı olarak seçenekleri oluşturma imkânı verir. İnternet üzerinden herhangi bir yerden uçuş rezervasyonları, konaklama rezervasyonları, seyahat sigortası veya araç kiralama gibi bütün olanakları sağlar.

Bir den fazla seçenek sunması: Online rezervasyon sistemlerini kullanarak tüketiciler, uçak, oda vb. rezervasyonları için aynı sayfa üzerinde birden fazla seçenek sunabilmektedir. Tüketiciler, kendilerine sunulan geniş yelpazede ki seçeneklerden kendilerine en uygun fırsatları elde edebilmektedir.

Fiyat: Satın alma işlemi gerçekleştirecek olan tüketiciler; birçok otel, uçak biletleri veya araç kiralama gibi işlemleri için en uygun fiyatlara ve indirimlere sahip olabilmektedir. Ayrıca bunun için ek ücret veya gizli masraf ödememektedirler.

Değişiklik ve iptaller: E-ticareti kullanan tüketiciler için değişiklik veya iptal işlemleri oldukça kolaydır. Eski yöntemde müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekiyorken web sitesi veya mobil uygulama üzerinden sadece birkaç adımda işlem gerçekleşmektedir.

Müşteri yorumları: Tüketicilerin çoğunun satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce araştırma yaptığı bilinmektedir. Son zamanlarda popüler olan sosyal medya ki yorumlar, web sitesine yapılan yorumlar sonucu tüketiciler karar vermektedir.

Teklif ve fırsatlara erişim: E-ticaret kullanımı, tüketiciler için otel rezervasyonu, havaalanı park avantajları, araç kiralama fırsatları ve havalimanı transferi gibi imkânlar sunar. Tüketiciler bu şekilde planlamalarını doğru bir şekilde yapmaktadırlar.

Otel Rezervasyonu Neden Daha Kolay?
Otel Rezervasyonu Neden Daha Kolay?

Sadâkat puanları: Tüketicilerinin alışveriş yapmaları sonucu, hediyelik eşya, ücretsiz hizmetler veya puan kullanımı sonucu indirimler için kullanabilecekleri sadâkat puanları kazanmaları sağlanır.

Zamandan kazandırması: Online rezervasyon daha hızlı satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. Tekrar eden bir müşteriyseniz bilgilerinin kayıtlı olması nedeniyle işlem yapmanız daha hızlı olacaktır.

İmkân ve hizmetlerin detaylı bilgilerini sunması: İşletmenin tüm içeriklerine göz atmanızı sağlar. Eğer bir otel rezervasyon yapıyorsanız tesisle ilgili resimlere, yemeklerine, spa hizmetlerine ve tesisin diğer tüm özelliklerine erişim sağlamaktadır. Aynı zamanda tesisin konumu, bölgenin ilgi çekici yerleri veya ziyaret etmek istediğiniz yerler hakkında detaylı bilgi vermektedir.

Fırsatlar: Online rezervasyonlar belirli aralıklarda son dakika fırsatları sunarak indirim ve teklifler sunabilir. Bazı web siteleri konaklamalar da indirim fırsatı sunarken, bazıları ise ücretsiz olarak ek konaklama teklifi verebilmektedir. En bilinen fırsatlar ise erken rezervasyonda indirimlerin yapılmasıdır. Özellikle havayolu firmalarının erken satın alınan biletler de fırsatlar sunmaktadır.

Teşvikler: Çoğu konaklama ve havayolu şirketleri müşterilere online rezervasyon yapmaları için daha ucuza satın alması için teşvik sunmaktadır.

Toplam maliyet: Tüketiciler, satın alma işlemi gerçekleşmeden önce tam fiyat açıklaması görüntülenmektedir. Bu ekranda vergiler ve diğer masraflar da dahildir. Tüketici, seçtiği tüm ürün ve hizmetlerin son fiyatı bilgilendirilmekte ve harici bir ücretle karşılaşmamaktadır.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*