Reklam Kampanyaları Anlamı ve Süreci

reklam kampanyaları
reklam kampanyaları

Reklam kampanyaları, doğaları birbirine benzeyen reklam mesajları gruplarıdır. Belirli zamanlarda ve farklı türde ortamlara yerleştirilen aynı mesajları ve temaları paylaşırlar. Reklam kampanyalarının zaman dilimleri sabittir ve özel olarak tanımlanmıştır.

Bir reklam kampanyası yapmadan önce en önemli şey “bilmek” …

Reklam Kampanyaları Neden Yapılır?

Neden reklam kampanyası hedefini ifade ediyor? Bir reklam kampanyasının amacı;

  • Tüketicileri ürününüz hakkında bilgilendirmek
  • Onları ürünü almaya ikna etmek
  • Ürününüzü müşterilere sunmak

Aşağıdaki gibi bir reklam kampanyaları yapma süreci:

  1. Araştırma: İlk adım, ilan edilecek ürün için pazar araştırması yapmaktır. Birinin ürün talebini, rakiplerini vb. Bulması gerekir.
  2. Hedef kitleyi tanıyın: Ürünü kimin alacağını ve kimin hedefleneceğini bilmek gerekir.
  3. Bütçeyi belirlemek: Bir sonraki adım, reklamcılık sürecinde ve fonlara ihtiyaç duyulan yerlerde, reklam, medya, sunumlar, ödev çalışmaları vb. Gibi tüm faktörleri akılda tutarak bütçeyi ayarlamaktır.
  4. Uygun bir temaya karar vermek: Kampanyanın temasına, kullanılacak renklerde olduğu gibi karar verilmelidir, grafikler tüm reklamlarda, müzikte ve kullanılacak seslerde, reklamların tasarımında, reklamların tasarımında benzer veya neredeyse benzer olmalıdır. mesajın verileceği yol, kullanılacak dil, jingle vb.
  5. Medya seçimi: Seçilen medya veya seçilen Medias sayısı hedef müşterilere ulaşacak olan olmalıdır.
  6. Medya zamanlaması: Zamanlama, reklamın görünür olması veya hedeflenen müşterilere doğru zamanda okunması veya okunması için doğru şekilde yapılmalıdır.
  7. Kampanya yürütme: Sonunda kampanya yürütülmeli ve daha sonra geri bildirime dikkat edilmelidir.

En çok kullanılan medya araçları basılı medya ve dijital medyadır. Yazılı basında gazete, dergi, broşür, afiş ve istifçilik yer almaktadır.

Dijital medya radyo, televizyon, e-postaları, cep telefonlarına mesaj gönderme ve telefonla reklamcılığı içerir. Hatırlanması gereken tek nokta, reklam kampanyasına uygun bir sıklık elde etmek, böylece reklamın görünür olması ve müşteriler için zaman ayırması yeterli olacaktır.

Tüm kampanyaların sabitleme süresi yoktur. Bazı kampanyalar dönemliktir ve bazıları tüm yıl boyunca devam eder. Tüm kampanyalar zamanlama bakımından farklılık gösterir. Bazı reklam kampanyaları medya bazında, bazıları alan bazında, bazıları ürün bazında, bazıları ise objektif bazlıdır. 

Genel olarak reklam kampanyalarının başarılı bir şekilde yürüdüğü görülmektedir, ancak amaç herhangi bir durumda çözülmezse, teori tekrarlanır, deneyim kullanılarak gerekli değişiklikler yapılır ve kalan kampanya sürdürülür.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*