Pisa Nedir? Neyi Amaç Edinmiştir?

pisa
Pisa Raporu 2015

Pisa, OECD‘nin uluslararası alan öğrenciler için uyguladığı bir ölçü programıdır. Her üç yılda bir dünyanın belirli ülkelerinde 15 yaşındaki öğrencilere uygulanan, okuduğunu anlama, matematik ve fen bilimleri için yaptığı ankettir.

Öğrencilerin yetişkin yaşa ulaştığında, okulda öğrendiklerini gerçek hayatta ne kadar uygulayabileceklerini değlerlendirir. Her üç yılda bir belirledikleri kilit konularda ölçümler yapılmaktadır. Okuma, matematik ve fen alanlarında ölçümler yapılır ve bunlardan birine odaklanılır.

İlginizi Çekebilir : Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

Pisa, aynı zamanda öğrencilere test yapmanın yanı sıra, bazı bağlayıcı bilgilerde sorularak anket doldurturlar; ebeveynlerinin eğitim düzeyi ve evlerinde kaç tane mülk bulundukları, okul müdürlerinin okullarını nasıl yönettiği hakkında da anket doldurturlar. Bu sonuçlar, öğrencilerin okul ortamlarının performanslarını nasıl etkileceği bilgisini de veriyor.

Bir sonraki anket 3 Aralık 2019’da yayınlanacak. Diğer sonuçlar için;

2015  2012  2009 2006  2003 2000

Pisa, Dünyanın Genel Durumu

Son zamanlarda yapılan bu kültürel araştırma, Pisa etkisinin de dünya geleninde arttığını göstermektedir. İlk zamanlarında, Almanya ve Kanada gibi ülkeler için değerlendirme yapmıştır. İlerleyen zamanlarda ise diğer ülkelerinde ilgisini çekmiş ve sonuçlarını incelemişlerdir.

Eleştirilere rağmen yeni teknikler ile her geçen gün kendini geliştirmek için çabalıyor. Pisa sıralamasında üst sıralamalara çıkmak, ülkeler için önem arz etmektedir.

Eğitim seviyesinin yüksek ve kaliteli olması olması uluslararası şirketlerin de yatırım yapacakları ülkeleri seçmesinde belirleyici rol oluyor.

OECD Pisa Raporu 2015

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere Türkiye, OECD ortalamasının oldukça altında yer almaktadır. Singapur, Japonya ve Estonya sıralamada ilk üçü paylaşırken, Kosava, Cezayir ve Dominik Cumhuriyeti son üçte yer aldı.

Türkiye, okuma becerilerinin tespit edildiği testlerde, 2009’a göre oldukça gerilere düşmüştür. 2009 yılında sıralamada 39. olan Türkiye, 2012 yılında 42. sıraya 2015 yılında ise katılan 72 ülke arasında 50. olmuştur.

Fen okuryazarlığı açısından değerlendirildiğinde ise 2009’da 42. sırada olan Türkiye, 2015 yılında 54. sırada yerini almıştır.

Matematik okuryazarlığı açısından değerlendirildiğinde, 2009’da 41. sırada iken 2015 yılında 72 ülke arasında 5. sırada yerini aldı.

Bkz

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*