İngilizce Öğrenmek İçin En Hızlı ve En Etkili Yol

İngilizce öğrenmek istiyorum
İngilizce öğrenmek artık zor değil

İngilizce öğrenmek, günümüzde artık gereklilikten çıkarak zorunlu hale geldi. Türkiye’nin küreselleşme yolunda hızlı ilerlemesi artık herkesin ingilizce konuşma gerektiği gerçeğini de doğruyor.

Günümüzde 1 Miyardan fazla insan ingilizce konuşuyor. Bu sayısı önümüzde ki yıllarda daha da artacak ve ingilizce artık dünyaca konuşulan bir dil haline gelecek. Elbetteki bu durum ülkemizde yaşayan herkes için zaruri olacak.

İngilizce öğrenmek, herkesin bahsettiği gibi zor değil aksine hem kolay hem eğlenceli. Eğitim sistemimizin getirdiği yanlış eğitim yüzünden bir çok kişi ingilizce öğrenmek konusunda büyük tedirginlik ve korku içerisinde. Elbette ki bu öğrenmeniz için bir engel taşımıyor.

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Diyorsanız Bakış Açınızı Değiştirin

İngilizce öğrenmek için kendinizi şartlamayın. Eğer ingilizce sizin için bir ödev, ders ya da işe girmek için bir araç ise bu öğrenmenizi engelleyecektir ve öğrenmekten soğumanıza neden olacaktır.

Şöyle düşünün ki ingilizce sınavından çıktıktan sonra öğrendikleriniz ne kadar aklınızda kalıyor? Muhtemelen sorunun cevabı hiç olacaktır. İşte bunun sebebi kendinizi şartlamanızdır. İş bittikten sonra artık ihtiyaç duymayacağınızı düşünmenizdir.

İngilizce öğrenmek için iletişim kurun

İngilizce öğrenmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız yapacağınız en güzel şey o dili yaşamanızdır. Yani diğer bir ifade ile iletişim kurma isteğinizdir. Kesinlikle bunu kendi ihtiyacınız için kullanın ve olabildiğince korkmadan insanlar ile iletişim kurmaya konuşmaya çalışın.

Küçük yaştaki bir çocuğu hayal edin. Küçük yaştaki çocukların yetişkinlere göre daha kolay öğrenmesini tek sebebi başkalarıyla iletişim kurma istediğinden kaynaklanır.

Konuşmak için bir çok kez deneme yapar, hatalı söylemekten çekinmez ve bir şekilde karşısındakiyle iletişim kurmayı başarır. Yani konuşurken asla korkmaz. Küçük yaşta üç bilen çocuklara şaşırmamak gerekir.

Ezberlemeyin, İletişim Kurun!

Eğitim sistemimizin getirdiği hatalardan biride ezberleme yöntemiyle ingilizce öğretmeye çalışmak. Oldukça yanış bir yöntem olan ezberleme sistemi, çoğu öğrencinin kendini bu şekilde entegre etmesi sonuca istenilen sonuca ulaştıramıyor.

Çoğu kez duyduğunuz anlıyorum ama konuşamıyorum ifadesi buna dayalıdır. Yapmanız gereken en önemli şey önce dinlemeniz daha sonra hatalı da olsa korkmadan konuşmaya çalışmanız.

Önce dinle sonra konuşmaya çalış!

Bir çocuk üzerinden örnekleme yapalım. Küçük yaştaki çocuk konuşmadan önce etrafındakileri dinlemek ile başlar, daha sonra onları taklit eder ve nihayetin de konuşmaya başlar. Bir dil öğrenmekte aynı bu şekildedir. Hiç bir çocuk bir dili öğrenmeye okuma ve yazma ile başlamaz. Önce dinler sonra konuşmaya başlar.

İngilizce öğrenmek, tıpkı buna benzer. Arasındaki hiç bir fark yoktur. Bir diğer yanılgı ise benim dil öğrenmeye yatkınlığım veya kapasitem yok bahanesidir. Kendi dilinizi öğrendiyseniz başka dilleri de öğrenebilirsiniz. İngilizce öğrenme yönünden en kolay dildir. Ve dünyanın her yerinde kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Kaynakları Kullanın!

Kullanabileceğiniz kaynakların sınırı artık yok. Gerek yazılı gerek görsel olarak ücretsiz kaynaklar internet üzerinde mevcut. Youtube kanallarında sayısız videolar mevcut;

https://www.youtube.com/channel/UCwA7Aepp7nRUJNa8roQ-6Bw

https://www.youtube.com/channel/UCicjynhfFw2LiIQFnoS1JTw

Yukarıdaki linkler milyonlarda abonesi olan ingilizceyi öğrenmeniz için oluşturulmuş binlerce videolar içeriyor. Videoları yavaşlatmanız dinlemenizi ve altyazı seçeneğide okumanız için avantaj sağlıyor.

İngilizce sözlük içinse size Cambridge Dictonary’i kullanmanızı öneririm. İçinde Türkçe çeviride mevcut. Siz yine de İngilizce-İngilizce çeviriyi kullanmaya gayret edin.

https://dictionary.cambridge.org/

Bir diğer konuda ingilizce öğrenmek için kullanacağınız dokümanlardır. Bunun için google amca sizlere sınırsız kitap indirme olanağı sunuyor. Yabancı kaynaklardan yararlanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Pdf Drive size faydalı olacağını düşüyorum.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*