Tarım Ürünü İhracatında Hollanda Başarısı

Tarım ürünü İhracat
Tarım ürünü sizce para getirmiyor mu? Yoksa biz mi yanlış biliyoruz!

Türkiye’nin hem iklimi hemde yüz ölçümü açısından bir çok ülkeden daha fazla tarım arazisine ve tarım ürünlerine sahiptir. Bazı meyve ve sebzeler haricinde Türkiye”de hemen hemen her ürün üretilebiliyor. Hollanda tarım ürünü ihracatında Türkiye’den 25 kat küçük olmasına rağmen kendi ekonomisine büyük oranda katkı sağlayarak dünyaya tarım ürünleri ihraç ediyor.

Dünyanın en fazla tarım ihraç eden ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ortalama 140,5 Milyar Dolar ile ilk sırada yer alıyor. Hollanda ise hemen arkasından 100 Milyar Dolardan fazla tarım ürünü ihraç ederek ikinci sırada yer alıyor. Üstelik Hollanda ABD’den 270 kar küçük olmasına rağmen bunu başarabiliyor.

Hollanda bu rakamlara sadece tarım ürünü üreterek ihraç etmiyor Aynı zamanda tohum, hayvansal ve bahçe ürünlerini de işleyerek dünyaya satıyor. Diğer bir tabirle Hollanda hem kendi üretip hem de dünyadan aldığı ham maddeyi işleyerek dünyaya geri satıyor.

Lalesi ile meşhur olan Hollanda, karanfil, gül vb. bahçe ürünlerinin yanı sıra hayvansal ürünleri de işleyerek satıyor. Dünyaca ünlü Hollanda peynirlerini buna örnek gösterebiliriz.

Hollanda tarım ürünlerinin yanı sıra tarım teknolojileri de ihraç ederek bu rakamı daha da öteye taşıyor. 2017 yılında 91.7 Milyar dolar tarım ürünleri satmakla beraber 9.1 Milyar dolar tarım teknolojisi ürünlerini de dünya pazarına sunuyor.

Türkiye’nin Tarım Ürünü Nasıl Durumda

Bu konuda Türkiye maalesef sınıfta kaldı. Sadece Konya’dan 3 bin kilometre kadar büyük olan Hollanda’nın 5’te 1 oranı kadar ihracat yapabildi. Son dönemlerdeki tarım ve hayvansal ürünlerinin azalmasından dolayı kendine yetebilen Türkiye artık tarım ürünü ithal eden ülkeler arasına girdi.

Türkiye ise 17.1 Milyar dolar tarım ürünü ihraç ederek var olan potansiyelinin yanında geride kaldı. 6 milyon kişiye istihdam sağlayan tarım sektörü üretimin gerilemesi ile birlikte bir çok kişinin de işsiz kalmasına sebep oluyor. Ayrıca Türkiye 12,7 Milyar dolar değerinde tarım ürünleri ithal ediyor.

Hollanda Tarım Ürünlerinin Geliri Toplam İhracatın Büyük Bir Kısmını Oluşturuyor

Konya büyüklüğündeki Hollanda’nın 100 Milyar Euro’dan tarım ürünü ihraç ederek bir mucizeyi de gerçekleştiriyor. Türkiye’de tarım ürünlerinin kar getirmediği düşünülen yıllarda Hollanda bunu tersine çevirmiş. Bu büyük başarısını elbette, Ar-ge, koooeratif, verimli üretim ve tabiki pazarlama da gösterdikleri başarılar sayesinde kazanıyor.

2014 yılına ait veriler.

Diğer yandan Hollanda’nın %17’si doldurma ve %50’sinin deniz seviyesinin üstünde olduğunu unutmamak lazım.

17 milyon nüfusu olan bir ülkenin bu başarıyı göstermesi hiç bir şeyin imkansız olmadığının da bir göstergesi. Gerçekleştirdiği tarım ürünü ihracatı ile birlikte 435 Milyar dolarlık toplam ihracatının %24’lük kısmını tarımdan elde ediyor.

Türkiye’nin 168 Milyar dolar ihracat yaptığını düşünürsek sadece tarım ürünleri ile Türkiye kısa vadede hem işsizliğe hem de ekonomideki bu kötü gidişata dur diyebilir.

Hollanda Tarım Ürünü İhracatı
Please follow and like us:

2 yorum

  1. Türkiye gerçek potansiyelini ortaya dökebilseydi şu an bu kadar döviz açığı ve işsizlikle kalmanın yanında şehir nüfusunun da bu kadar artmasının önüne geçebilirdik. Ama nerde bunu görecek basiretli yöneticiler. Bugün Amerika veya her kimi dinlemenin yanında kendi halkımızı dinleyip onların yanında olsa idik bugün bir çok şeyi tartışmıyor olurduk.

  2. Hemen yanımızda bir İran var. İran’da tarım yapmakta ve bizden çok daha ucuza satmakta ürünlerini. Fındığın kilosu orada 0,50 cent iken bizde daha fazla. Domates veya diğer tarım ürünleri de bi hayli ucuz. Petrol farkıda etkiliyor tabi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*