Hava Kirliliği Şehirlerde Hızla Artarak Hastalık Saçıyor!

Hava kirliliği dünyanın en büyük sorunlarından biri hale geldi. Büyük şehirlerde baş gösteren kirlilik dünya sağlık örgütünün (WHO) yapmış olduğu araştırmalar bu büyük sorunu ortaya koyuyor. Hava Kirliliği sadece Asya’da değil Türkiye’nin ciddi sorunları arasında ve Iğdır dünyanın en kirli şehirleri arasında yerini buluyor. Dünyanın en kirli şehirleri arasında Çin’in başkenti ilk aklınıza gelecek şehirler arasında yer alabilir. Fakat Delhi bu arayı açmış durumda.

Delhi’de ki Hava kirliliği Ortalamanın Çok Üzerinde

Delhi, hava kirliliğinde Çin’in başkentinden iki kat daha kirlidir. Dünya Sağlık Örgütünün(WHO) raporuna göre; dünyanın en kirli 20 şehrinden 13’ü Hindistan’dadır. Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisinde yaşayan insanların ve özellikle çocuklar için ciddi tehlikeler oluşturuyor. ( Hava kirliliğine çözüm olması için 2030’da yakıtla çalışan araçları yasaklayarak elektrikli araçların kullanılması yönünde karar almıştır.)

Rapor da 91 ülkedeki yaklaşık 1600 ilde, hava kalitesi açısından değerlendirildi. Bu bilgilere göre, PM10 vePM2.5 konsantrasyonları, yani 10 veya 2.5 mikrondan küçük parçacıkların akciğerlere yapışması sonucu hastalığa neden olduğu belirtiliyor.

Delhi’de yıllık ortalama 153 ug / m3(hava başına metre küp mikrogram) olarak ölçülmüştür. Bu da Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği maksimum değerin altı katıdır. Yıllın çeşitli zamanlarında farklılık göstermektedir.

Dünyanın en kirli 20 şehri arasında Türkiye’den Iğdır 16. sırada yer alırken, ilk 10’da ise Hindistan, Pakistan ve İran yer alıyor.

World Economic Forum bu konuyla ilgili bir rapor yayımlamıştır.

Dünyanın en kirli şehirleri listesi;

Büyük Şehirlerdeki Hava kirliliği ve Zararları
Büyük Şehirlerdeki Hava kirliliği ve Zararları
Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*