Etkili iletişim de “Unutulmaz Mesajları” yapılandırmanın 3 yolu

Etkili iletişim de “Unutulmaz Mesajları” yapılandırmanın 3 yolu
    En iyi fikirler dinleyicinin anlayacağı ve hatırlayacağı şekilde sunulmalıdır.

Etkili iletişim kurmak için yapıyı kullanın,

Odada ki en zeki kişi olabilirsiniz, fikirleriniz çok çarpıcı ve etkileyici de olabilir, ancak bu bildiklerinizi karşınızdakine aktaramıyorsanız fazla değer görmeyecektir. Aklınızda ki milyon dolarlık fikirleri potansiyel yatırımcılara ve ortaklara ifade etmeniz gerekir. Aksi taktir de başarısız olmanız kaçınılmazdır.

İletişim önemlidir, hatta iletişim başarının anahtarıdır. Ve etkili iletişimin sırrı ise yapısıdır. Yapılan araştırmalar da yapılandırmış bilgilerin insanlar tarafından %40 daha fazla algıladığını ortaya koymuştur.

İletişim kurma da net bir yapıya sahip olmak size iki şekilde yardımcı olur; fikirlerini organize etmenize ve hatırlamanıza izin verir ve dinleyicilerin size odaklanmaya devam etmesine ve sizi dilemelerini kolaylaştırır.

Daha etkili iletişim kurmanıza yardımcı olacak üç yapı bulunmaktadır;

  1. Ben, illüstrasyon, Davet

Öncelikle, sorununuzu özetleyin veya fikrinizi basit ifadelerle açıklayın. Ardından ana noktaları açıklamak için resimler kullanın. Resimleriniz komik veya ilham verici hikayeler, espriler, metaforlar veya benzetmelerden de yararlanabilirsiniz. Son olarak, bir “davetiye” verin ki dinleyicilerin cevap verebileceği bir yol olsun.

İnsan beyni hikayeleri ve illüstrasyonları sever. Harvard araştırması, konuşmacıların konuşmalarında yararlandıkları hikaye ve illüstrasyon, izleyiciler tarafından haftalar sonra bile duydukları içerikleri hatırlayabildiklerini göstermiştir

   2.  Ne? Ne olmuş yani? Şimdi ne olacak?

Etkili iletişim, Stanford İşletme Fakültesi tarafından öğretilen bir yapıdır. Bu eğitimin yöntemi daha çok hoparlöre odaklı ve öğretimsel bir yaklaşıma sahiptir. Öncelikle ana fikrinizi veya argümanınızı kısaca tanımlayın. Bir cümle veya en fazla iki cümle kullanmalısınız.

Sonra, “Peki ne?” sorusunun neden kitleniz için önemli olması gerektiği sorusu sizin yanıtlamanızı zorlayacaktır. Neden sizi dinlemeleri önemli? sorusuna cevap veremezlerse dinleyicilerinizin nasıl etkileyeceğini açıklayın, araştırma ve delilleri kullanın.

Son olarak, “Şimdi ne olacak?”, dinleyicilerinize bir sonraki adımda ilerlemeniz için somut bir yol göstermelisiniz. Talimat verin, didaktik(eğitici) konuşun.Een iyi eğitim ayarlarında, öğretim bağlamlarında, tartışmalarda, görüşleri açıklığa kavuşturmada ve ikna edici görüşmelerde kullanılır.

  3. Sorun, çözüm, yarar.

Bu 3 yolun aksine, bu yapı ikna konusunda daha az güvenilir ve daha açıktır. Asıl amacınız, kanıtlamak için kanıtları tartışmak veya sunmak değildir. Asıl mesele tartışmasız geçecek kadar açık olmasıdır. Yapacağınız vurgu “Çözüm” üzerine olmalıdır.

Öncelikle sorunu sunmaya başlayın,

Sonra, soruna iyi düşünülmüş çözümünüzü sunun. Bir yatırımcıya adım atmak gibi resmi bir ortamda iseniz, çözümünüzün ayrıntılı ve açıklayıcı olması gerekir. Herhangi bir sorunuza ve eleştirisine cevap verebilecek durumda olmalısınız.

Son olarak, “Fayda” genelde dolaysızdır ve fazla vurgu yapılmasına gerek yoktur. “Çözüm” ü yeteri kadar sunmanızın sonucunda kitlenizin tepkisi doğal bir şekilde gelmelidir. Dinleyicileriniz “Vay be” diyecek kadar düşündürmeniz gerecektir. Onların yanıtı ve algılanan fayda, çözümünüzün kalitesine eşit olacaktır.

Bu yapı; fırsatlar, demolar, iş toplantıları ve akademik konuşmalar sunan resmi ayarlar için en iyisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.