Erken Rezervasyon Bir Aldatmaca mıdır?

erken rezervsyon
erken rezervsyon

Günümüzde artık tatil yapmak bir ihtiyaçtan sayılıyor ve insanlar her sene tatile çıkmayı bir zorunluluk olarak görüyor. Sezon kapanır kapanmaz bir sonraki tatiliniz için erken rezervasyon fırsatlarını görmeye başlıyoruz. Peki erken rezervasyon gerçekten bir aldatmaca mı yoksa önemli bir avantaj mı?

Türkiye için erken rezervasyon genelde bir kandırmacadan ibaret olduğu düşünülür. Ama batılı ülkelerde bu fırsat olarak algılanır ve bir çoğu erken rezervasyon yaptırarak hem fırsatlardan yararlanır hem de tatile çıkacağı zamanını belirleyerek karmaşadan kendini kurtarır.

Erken Rezervasyon Oteller İçin Neden Önemli?

Bunun aslında tek bir sebebi var, oteller her zaman bir sonraki senenin maliyetini hesaplayarak aksiyon almak ister. Bir sonraki senede kaç personel alınacağı, gıdalar, bakım vs. bunların hepsi maliyet unsurudur. Ve erken rezervasyonlar ile bir öngörü sahibi olması daha kolaydır.

Bu yüzden de yabancı turistler oteller için en önemli gelir kaynağı ve garanti para olarak görülmektedir. Neden daha önceden alacağı parayı tatili son dakika karar veren müşterilere göre kendi ayarlasın ki.

Kıyafet değil ki bu, satamadığında indirip yapıp satasın. O geceyi sattın sattın satamazsan artık zarar olmuştur. Eski tarihi tekrar satışa sunamazsın.

Yabacnı turistlere döviz üzerinden fiyatlama yaparak gelecek sezon için herhangi bir kur atağına ya da belirsizlikler için de kendini korumuş olur. Belirli bir kotayı doldurunca da geriye kalan tüm odaları fiyatlarını gittikçe arttırır. Son dakika karar veren bizler ise otellerin bizi kazıkladığını düşünür dururuz. Ve bu yüzden de kandırılmaya ve kazıklanmaya çok müsait bir milletiz.

Sezona girince fiyatları değişmeyen oteller görürseniz bilinki odaları satamamış bu yüzden de fiyatlarda artışa gitmemiştir. Yoksa ilk fırsatta kötü bir otel olsa dahi uçuk fiyatlar sergilemekten hiç çekinmezler.

Tabi bir gerçeğide hatırlatmak lazım ki, otelcilerde bu fırsatı iyi değerlendirip olması gereken fiyatların hep daha üzerinde satmaya çalışır. Siz siz olun araştırmadan bir otelin kapısını çalmayın. Oradaki resepsiyon görevlisi her zaman size yüksek fiyat söylecektir. Neticede upsell diye bir şey var.

Bir hatırlatma daha yapayım; otellere gittiğiniz de çalışanlara bahşiş verin. Gece gündüz durmadan çalışıyorlar. Yazıktır… Sonra kulak çınlamalarını kulağınıza su kaçtı diye olur zannedersiniz…

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*