Dünyanın en değerli Markaları Bilişim Sektöründe

Dünyanın En iyi Markaları

Dünyanın en değerli markaları sıralamasında, ilk 10 markanın 8’inin Amerika Birleşik Devlet’in de olduğu görüyoruz. Özellikle son 5 senedir en değerli şirket ünvanını koruyan Apple, Global 500 sıralamasında en gözde yerini google.com a kaptırdı. Apple’ın marka değeri geçen yıl(2016) %27 düşerek 107.1 milyar dolara düşerken google ise 109.5 milyar dolara yükseldi. Marka değeri %53 artan Amazon ise 106.4 milyar dolarla geride kaldı.

Resim: Marka Finansmanı Global 500 2017

Mark Finance’in 2017’deki listesinde ilk 10 markanın 8’in ABD olduğu ve ABD’li markaların küresel hakimiyete sahip olduğunu gösteriyor.

Geriye kalan şirketler ise howmuch.net sitesinin oluşturduğu haritada gösteriliyor; Her ülkenin en büyük markasının küresel değerini yansıtacak şeklinde boyutlandırılmıştır.

Google’ın ardından, en değerli ulusal marka olan Güney Kore’nin iddialı markası Samsung, Global 500 listesinde 6. sırada 66,2 milyar dolarla yer alıyor. Ardından Çin Bankası ICBC ile 47.8 milyar dolarlık değeri ile 10. sırada izliyor.

Dünyanın En Zengin Markaları Grafik: howmuch.net

Otomobil üreticileri, Toyota (japonya) ve BMW (Almanya) sırasıyla 46.3 milyar dolar ve 37.1 milyar dolar marka değerleriyle sıralanıyor. Hollanda merkezli ve uluslararası  petrol ve gaz şirketi Shell, 36.8 milyar dolar ile belirgin bir değer ile sıralamada yerini alıyor.

Dünyadaki çoğu ülkenin en iyi marka değerleri 25 milyar doların altındadır. Latin Amerika’nın en değerli şirketi 8.5 milyar dolar ile Meksika enerji şirketi Pemex’dir. Asya’da ise Hindistan’ın 12.9 milyar dolar marka değeri ile Tata şirketidir. Afrika markaları ise haritada gözükmüyor.

Marka Finans’ın Marka Güç Endeksi (BSI), markaları 100’ün üzerinde bir marka puanıyla ödüllendiriyor. Lego, aşinalık, sadakat, tanıtım, pazarlama yatırımları, personel memnuniyeti ve kurumsal itibar gibi bir dizi metrikte yüksek puanlar alıyor.

Haritadaki renk kodlaması, aldıkları puanlara göre değerlendirilirken, koyu renge sahip olan Lego ve Google en güçlü markaları belirtir. Samsung, BMW, Shell, Ikea ve Nestle gibi tanınmış markaların birçoğu açık mavi renktedir. 70 ve 80 arasında değişen puanlarla Santander, Tata ve Vodafone gibi pazarın önde gelen firmaları pembe renktedir. Taylan ve Tayvan’ın ulusal markaları kırmızı renkle 70’in altındadır.

Please follow and like us:

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*