Dünyanın En Büyük Kütüphanesi Hangi Ülkede?

dünyanın en gösterişli kütüphaneleri
Dünyanın en büyük kütüphaneleri

Kütüphaneler, kültürümüzün önemli yönlerini korumak ve canlandırmak için önemli bir rol oynamaktadır. Bir kütüphane, genel ya da belirli bir grup insan tarafından erişilebilen fiziksel veya sanal bir alanda bir arada tutulan bir kaynak ve değerli bilgi topluluğudur.  Dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında henüz Türkiye’den bir aday bulunmuyor. En gözde kütüphaneler ise batı medeniyetlerinde bulunuyor.

Dünyanın en eski ve en tarihi kütüphanelerinden biri olan İskenderiye Kütüphanesi, 3. Yüzyıldan itibaren büyük bir araştırma ve burs merkezi işlevi gördü. Ne yazık ki, kütüphane imha edildi ve tarihte kaybedilen en büyük bilgi kaynağı olarak görülüyor.

Günümüze kadar gelen bu kütüphaneler milyonlarca ciltten oluşarak bilgi ve kültür zenginliğiyle birlikte milyonlarca dolarlık bir değere de sahipler. Dünyanın en büyük kütüphanelerini inceleyelim:

Dünyanın En Büyük Kütüphanesi


15. Boston Halk Kütüphanesi

Katalog : 22.4 milyon
Yıllık Bütçe t: 38,9 milyon ABD doları

Boston Halk Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en önemli halk kütüphanelerinden biridir. Kataloglu eşyaların toplam büyüklüğü açısından, Boston Halk Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre Kütüphanesi ve New York Halk Kütüphanesi’nden sonra üçüncü büyük kütüphanesidir. Kütüphane zengin ve kapsamlı araştırma koleksiyonuyla tanınır.

14. Berlin Devlet Kütüphanesi


Katalog : 23,4 milyon

Berlin Eyalet Kütüphanesi, hemen hemen her dilde çeşitli çalışma alanlarından metin ve medya toplamaktan sorumlu olan, Almanya’da evrensel bir kütüphane görevi görmektedir. 2012 itibariyle kütüphane 12 milyondan fazla kitap, 25.000 dergi ve 2,7 milyon milyon mikrofilmden oluşan bir koleksiyona sahipti.

Ayrıca bir Gutenberg İncil, Goethe’nin orijinal imzalı koleksiyonu ve Sebastian Bach’ın en büyük el yazması koleksiyonu, Wolfgang Amadeus Mozart ve Beethoven’ın orijinal Symphony No.9 skoru gibi ünlü ve tarihsel resimlerin de bir kısmı.

13. Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi


Katalog : 26,5 milyon

Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi, 1714 yılında 1. Peter kararnamesiyle St Petersburg’da kuruldu ve “St. Petersburg Bilimler Akademisi”nin ayrılmaz bir parçası olarak yerini aldı. Kütüphane çalışanları ve yüksek öğrenim gören akademisyenler tarafından erişilebilen, ülkenin en büyük devlet tarafından finanse edilen kütüphanelerinden biridir. 1783’ten bu yana, ülkedeki tüm akademik kurumlar ve özel yayıncılar kütüphaneye her yeni maddenin bir kopyasını vermek zorundadırlar.

12. Alman Milli Kütüphanesi


Katalog :  32,7 milyon
Yıllık Bütçe : 52,3 milyon Avro

Alman Milli Kütüphanesi, 1913’ten beri yayınlanmış tüm belgeleri, dergileri ve kitapları Almanca olarak arşivlemek ve sistematik olarak arşivlemek için kurulmuştur. Ayrıca, Alman edebiyatı ve diğer eserlerin tercümesi, yabancı yayınların toplanması ve en sonunda kamuya açık hale getirilmesinden de sorumludur. erişilebilir.

Şu anda kütüphane, Frankfurt’ta bir diğeri de sorumlulukları paylaşan ve farklı alanlarda uzmanlaşan bir başka Leipzig’e sahiptir. Berlin’de, 2010 yılında Leipzig’de bir araya gelen ses arşivlerinden sorumlu üçüncü bir tesis vardı.

11. İspanya Milli Kütüphanesi


Katalog : 33,1 milyon
Yıllık Bütçe : 47,4 milyon €

İspanya Ulusal Kütüphanesi veya Biblioteca Nacional de España, İspanya’nın en eski ve en büyük halk kütüphanesidir. 1712 yılında İspanya’nın Kralı Philip V tarafından bir halk kütüphanesi olarak kurulmuştur. Ardından, tüm yayıncıların kitaplıktaki her basılı kitabın bir kopyasını yatırmasını zorunlu kılan bir yasa ya da benzer bir şey geçti.

Ulusal bir kütüphane olmak, mevcut sorumlulukları, İspanya’nın kültürel mirasıyla ilgili önemli ve değerli bilgileri araştırma amaçlı bulmaktır. En güncel verilere göre, kütüphane 15 milyondan fazla kitap, 4.5 milyon resim ve grafik materyal, yarım milyon ses kaydı ve diğer önemli materyalleri barındırmaktadır.

10. Danimarka Kraliyet Kütüphanesi


Katalog : 35.4 milyon
Yıllık Bütçe : 385,9 milyon DKK

Danimarka Kraliyet Kütüphanesi, Kuzey bölgelerinde (Kuzey ülkeleri) en büyük kütüphanedir. Kütüphane 17. yüzyılda Kral Frederik III tarafından kuruldu. O zamandan beri, ülkede neredeyse her basılı çalışmanın bir kopyası kütüphanede saklanıyor. Birçok yüksek profilli bağıştan dolayı kütüphane  , 1428 yılında Johann Snell’in ilk basılı eseri de dahil olmak üzere, Danimarka’nın tarihi hakkında bilinen her türlü basılmış esere sahip .

2015 itibariyle kütüphane koleksiyonunun toplamı 35.4 milyona ulaşırken, bunların yaklaşık 20 milyonu dokümanlar, resimler, 6.4 milyon kitap ve dergiler, geriye kalanlar tarihi broşürler, kurumsal yayınlar ve diğer eserlerdi. Kütüphanenin dijital koleksiyonu 791 terabayta ulaştı.

9. Çin Ulusal Kütüphanesi


Katalog : 36,4 milyon

Çin Ulusal Kütüphanesi, Asya’nın en büyük ve Çin’deki en büyük dördüncü kütüphanedir. Kütüphane, 1912’de Xinhai Devrimi’nden hemen sonra açıldı ve dört yıl sonra ulusal bir depo kütüphanesinin statüsü alındı. 1928 yılında, adı Ulusal Peiping Kütüphanesi olarak değiştirildi ancak 1987 yılında Çin Ulusal Kütüphanesi’ne resmen yeniden isim verildi.

NLC, Çin edebiyatının değerli parçalarını barındırıyor. Resmi BM yayınları, eski el yazmaları, yazıtlı kabuklar ve kemikler ve tarihi Çin hanedanlarından gelen kayıtlar ve diğer birçok nadir tarihsel belgeler sadece burada mevcuttur. Bununla birlikte, malzemelerin çoğu kamuya açık değildir.

8. Rusya Milli Kütüphanesi


Katalog : 36,5 milyon
Yıllık Bütçe : 570 milyon Ruble

St Petersburg’da bulunan Rusya Ulusal Kütüphanesi, ülkenin en eski ulusal ve halk kütüphanesidir. Rusya’da kataloglanmış büyüklük bakımından ikinci büyük kütüphanedir. Kütüphane, sayısız kültürel ve ulusal miras belgesine sahiptir.

36 milyon maddeden 15 milyonu sadece kitaptır. Diğer koleksiyonlar arasında dergiler, dergiler, gazeteler, resmi belgeler, ses kayıtları, veri tabanları, haritalar, el yazmaları ve diğer medya bulunmaktadır.

7. Fransa Milli Kütüphanesi


Katalog : 40 milyon
Yıllık Bütçe : 254 milyon Euro

Fransa’nın ulusal kütüphanesi olarak BNF, ülkedeki her bir yayının bir deposu olarak hareket eder. Bu kütüphanenin kökeni, 1368 yılında Charles V tarafından Louvre Sarayı’nda kurulan Kraliyet Kütüphanesine kadar uzanabilir. Kütüphanenin modern binalarının çoğu 1998 Frankois Mitterrand yönetimindeki genişleme sırasında inşa edilmiştir. Dijital kütüphanesi Gallica, kullanıcılarına 4 milyondan fazla dokümana, yarım milyon kitap ve 50.000 ses kaydına erişim sağlıyor.

6. Ulusal Diet Kütüphanesi


Katalog : 41,88 milyon
Yıllık Bütçe : 21.8 milyar ¥

Japon Ulusal Diyet Kütüphanesi veya NDL, halkın refahı ile ilgili yasaları geçirme konularında Ulusal Diyet’in seçilmiş üyelerine yardımcı olmak için Temsilciler Meclisi ve Ev Sahipleri Evi kütüphanesini birleştirdikten sonra 1948 yılında kuruldu. Kütüphane, biri Tokyo’da ve diğeri Kyoto’da olmak üzere iki ana tesise sahiptir.

Japonya’daki en büyük kütüphane olarak NDL, araştırma amaçlı olarak yabancı dillerde çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınları sürdürmektedir. Şu anda Japonya’nın savaş sonrası işgali, yarım milyon ileri bilim kitapları ve Japonya ve diğer milletlerin yaklaşık 440.000 haritası hakkında şaşırtıcı 30 milyon belge barındırıyor.

5. Rus Devlet Kütüphanesi


Katalog : 44 milyon
Yıllık Bütçe : 1,6 milyar Ruble

Moskova’da bulunan Rus Devlet Kütüphanesi, ülkenin en büyük şehridir. 1 Temmuz 1862’de kurulan, aynı zamanda Rus başkentinin en eski kütüphanesidir. Kütüphane, 17 milyon kitap, 13 milyon gazetesi ve 247 farklı dilde dokumanı olan 44 milyon maddeyi barındırıyor.

1920’lerden SSCB’nin 1991’de çöküşüne kadar, ülkede yayınlanan her kitabın bir kopyası kütüphaneye yatırıldı. Bu uygulama hala kullanımda olup, yasaların tüm ülkede yayınlanan her kitabın veya derginin zorunlu bir kopyasını sunması zorunludur.

4. Kanada Arşivler Kütüphanesi


Katalog : 54 milyon
Yıllık Bütçe : 116,9 milyon C $

Kütüphane ve Arşivler Kanada veya LAC, Kanada’nın kültürel mirasını elde etmek ve korumak ve bunları kolayca erişilebilir kılmak için Kanadalı bir ulusal kurumdur. 2004’te Kanada Yasası Kütüphanesi ve Arşivlerini takiben Kanada Ulusal Kütüphanesi ve Kanada Ulusal Arşivleri, LAC’yi oluşturmak için birleştirildi.

Kütüphane, 20 milyondan fazla kitap, 24 milyondan fazla görüntü ve 1000 terabayttan fazla dijital veri içeren büyük bir koleksiyona sahiptir. Eldeki çevrimiçi verilerin çoğu doktora tezi, popüler kitaplar ve hassas ve savunmasız öğelerdir. Kütüphanenin çevrimiçi veri deposundaki bazı önemli belgeler Kanada Anayasası Yasası ve İngiliz Kuzey Amerika Yasasının ilanıdır.

3. New York Halk Kütüphanesi


Katalog : 55 milyon
Yıllık Bütçe:  250 milyon ABD doları

New York Halk Kütüphanesi, New York şehrinde faaliyet gösteren halk kütüphaneleri zinciridir. Toplam kataloglanmış ürün sayısına göre NYPL, dünyanın üçüncü büyük kütüphanesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci en büyük kütüphanesidir. Açık doğası ve her yıl 18 milyondan fazla insana ulaşımı olan halkın buraya ulaşması nedeniyle, dünyanın en çok ziyaret edilen kütüphaneleridir.

Şu anda, Manhattan’da 39, Bronx’ta 35 ve Staten adasında kalanlarıyla birlikte şehir genelinde faaliyet gösteren 87 adet NYPL şubesi bulunmaktadır. Haziran 2016’da Manhattan’da yeni bir şube açıldı. Ayrıca toplam dört açık erişim araştırma kütüphanesi bulunuyor.

Kütüphanenin Dijital Koleksiyonu, çeşitli kütüphane koleksiyonlarından 700 binden fazla resim içeriyor. 2006 yılında, Web Sitesi , Time Magazine tarafından 2005 yılının en az 50 Havalı Websitesi olarak listelenmiştir . Aynı yıl, uluslararası bir müze uzmanları heyeti tarafından En İyi Araştırma Sitesi ödülünü aldı.

2. İngiliz Kütüphanesi


Katalog: 150 milyondan fazla
Yıllık Bütçe : 141 milyon £

Dünyanın en büyük araştırma kütüphanelerinden birinde, Londra’daki Euston Yolu’nda bulunan İngiliz Kütüphanesi. 1973 yılında kuruluşundan önce, kütüphane, 1972 tarihli Kütüphane Yasası’nın ardından ulusal bir kütüphane oluşturmak için Ulusal Merkez Kütüphanesi gibi birkaç küçük kurumla eninde sonunda baltalanmış ve birleştirilen British Museum’un bir parçasıydı.

Kütüphanenin en önemli tarihsel koleksiyonu, Sir Hans Sloane ve Robert Jarley’in birçok nadir eserini içermektedir. Ayrıca Kral Kütüphanesi (King George III tarafından toplanmış kitap koleksiyonu) ve Eski Kraliyet Kütüphanesi’ni de içermektedir.

İngiliz kütüphanesi güçlü bir çevrimiçi varlığa sahiptir. Çevrimiçi resim galerisi, Leonardo da Vinci’nin defterleri gibi birkaç ünlü kitap ve belgenin özel bir “sanal sayfalarını çevir” de dahil olmak üzere, eski ve ortaçağ kitaplarından 30.000’den fazla resme erişmenizi sağlar.

1. Kongre Kütüphanesi


Katalog : 164 milyon +
Yıllık Bütçe : 642,4 milyon ABD doları

Ünlü Kongre Kütüphanesi şüphesiz dünyanın en büyük kütüphanesidir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde en eski ve en büyük kültür kurumlarından biridir. Toplanan parçaların çoğu evrenseldir – dünyanın farklı yerlerinden 450’den fazla dilde. Onun göre resmi web sitesinde , toplam kitapların yaklaşık üçte ikisi her yıl (İngilizce dışında) yabancı dilde olan edinilmiş.

Mevcut verilere göre kütüphane, 38 milyon basılı materyal, yaklaşık 3,6 milyon ses kaydı, 14 milyon ve daha fazla resim, 70 milyon nadir el yazısı ve 5,5 milyon harita içeriyor. Ayrıca milyonlarca sınıflandırılmamış veya özel malzeme içerir.

Her yıl, kütüphane özellikle dijitalleştirme için yaklaşık 6 milyon dolar kazanıyor. Bu tarihe kadar yaklaşık 15 milyon kütüphane öğesi sayısallaştırılıyor, ancak kütüphanenin toplam kalemlerinin% 10’undan daha azını temsil ediyorlar. LOC ayrıca özet, fatura metni ve ABD Anayasası’nı içeren TOMAS veritabanında ABD Kongre işlemlerine çevrimiçi erişim sağlamaktadır.

Dünyanın en büyük kütüphanesi, insanların bilgi kaynağına ulaşabilmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*