Dünyada Asgari Ücret Sıralamasında Türkiye Sonlara Geriledi

Ülkelere Göre Asgari Ücret
Hangi Ülke Ne Kadar Asgari Ücret Veriyor?

Dünyada asgari ücret, ilk kez 1890 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’da başlayan ve 1900 yılların başında Avrupa’ya daha sonra tüm dünyaya yayıldı. 1974 yılında uygulanmaya başlanan asgari ücret Türkiye’de şu anda 2019 yılı için 2020 TL oldu.

Dünyada asgari ücret uygulamları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde asgari ücret uygulanmamaktadır. Bazılarında ise işe göre farklı asgari ücret ödenmektedir.

Batıdaki Ülkeler Daha Fazla Kazanıyor!

Batılı ülkeler, özellikle para birimi olarak euro, dolar ve sterlin olan ülkeler satın alma gücüyle ön plana çıkıyor. Rakamsal olarak aynı ücretleri alsakta Türk Lirasının değer kaybı nedeniyle satın alama gücümüzde düştü. Aynı durum gelişmekte olan ülkeler içinde geçerli oluyor.

Batılı ülkeler yakaladıkları refah seviyesiyle, diğer ülkelere göre satın alma gücü daha yüksek!

 

Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’daki ülkelerin asgari ücretleri en alttaki tabloda sıralanmıştır. Aşağıda verilen bilgilerde asgari ücretler, brüt olarak hesaplanmıştır. Sosyal güvenlik ve vergi kesintileri dahil edilmemiştir. Dünyada asgari ücret veren ülkeler hangileridir?

Dünyada asgari ücret sistemini uyglamayan ülkeler hangileridir?

Körfez ülkelerinde maaşlar ise dünya ortalamasının oldukça üzerindedir.

Batılı ülkelerde asgari ücret karşılıkları farklı gözükebilir. Satın alma gücü açısından değerlendirildiğin de aldıkları ücretler ile refah yaşamaktadırlar. 

Aşağıdaki grafiklerde daha önce hazırlanan bilgiler yer almaktadır. Yabancı haber sitelerinden bulduğum grafiklerden de inceleyebilirsiniz.

Dünyada Asgari Ücret Sıralaması

En çok merak edilen konular arasında gelişmiş devletlerde yaşayan insanların ne kadar maaş aldıklarıdır. Avrupa’da asgari ücret ile çalışanlar 1000-2000 Euro maaş alırken bazı ülkelerde ise daha az almaktadırlar.

Almanya en az çalışma saati ile ortalama 1500 euro maaş alırken Fransa ise ortalama 1200 Euro net maaş almaktadır. (Brüt maaş 1521 Euro). Kanada’da asgari ücret saat başına brüt 14 CAD’dır. Avusturyada 1289, Avusturalya 18,93 Dolar, Çin 321 Dolar, Belçika 1826 Dolar, Macaristan 530 Euro, İspanya 1.050 Euro almaktadır.

Hollanda 1826 Euro, Letonya 430 Euro, Portekiz 791 Euro, Malta 905 Euro, İrlanda saat başına 11 Euro, Bulgaristan 301 Euro, Yunanistan 762 Euro, İsviçre saat başı 20 Euro asgari ücret almaktadır.

Amerika’da asgari ücret, saat başına ödenmektedit. Saat başına ödenen ücret 7.25 dolardır. Fakat her eyalettte aynı asgari ücret ödenmemektedir. Eğer Amerika’ya gitmeyi düşünüyorsanız, hangi eyalette ne kadar verildiğini araştırmalısınız.

Finlandiya, Norveç, İtalya, Danimarka gibi bazı ülkelerde asgari ücret uygulaması yoktur.

Please follow and like us:

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*