Doktora Mezunları Hangi Ülkede En Fazla?

Doktora
En Fazla Doktora Mezunu Veren Ülkeler

İster lisans ya da yüksek lisans diyin isterseniz doktora diyin, ekonomik büyümenin anahtarı eğitimdir. Doktora mezunları ise bilimsel çalışmaların başını çekiyor. Başka bir açıdan düşündüğümüzde ise yeniliğin kalbini oluşturuyor. Eğer doktora çalışmaları olmasaydı MP3 ve GPS teknolojileri asla gerçekleşmeyecekti.

Son yıllarda ülkeler yüksek öğretime daha fazla yatırım yapıyor ve daha önce hiç olmadığı kadar insan doktora derecelerini tamamlıyor. Türkiye’nin de son yıllarda yaptığı atılımlarla en fazla mezun veren ülkeler arasında 4,516 kişi ile listede yerini aldı.

ABD Açık Ara En Önde

OECD raporuna göre, ABD’nin en yakın rakibi olan Almaya’ya göre en iki kat mezunu var. 2014 yılında ABD’de 37.449 kişi, Almanya’Da 28.147 kişi doktorasını yaptı. 25.020 mezunu ile İngiltere gelirken hemen arkasından 24.300 ile Hindistan geliyor.

Listede 5. sıraya yerleşen Japonya 16.039 mezuna sahip, Altıncı sırada Fransa 13,729, Güney Kore 12,931, sekizinci sırada İspanya 10,889 ve dokuzuncu sırada 10,678 ile İtalya yer alıyor. Avustralya 8,400 ile 10. sırada yer aldı. Nüfus oranına göre hesaplandığında ise oranlar değişiyor.

Ülkelerin doktoralı kişi sayısını gösteren grafik. Kaynak: Statista

Dünya Çapında Doktora Mezunları Artıyor

OECD rakamları, son yirmi yılda doktora mezunlarının sayısında dünya çapında bir artış olduğunu gösteriyor. Bu artışının çoğu OECD ülkelerinden.

OECD rakamları artış oranını gösteriyor.

Hindistan 24,300 mezun sayısı ile artırdığı gibi, gelişmekte olan ülkelerde yüksek eğitimde kapasitelerini artırarak mezun sayısını yükseltmeye çalışıyor. Bazı bölümlerin diğerlerine göre daha popüler kalıyor. Bu bölümler, %40’ı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarıdır. Bu alanlara sağlıkta dahil edilirse %58’e kadar çıkıyor. Rapora göre, doktora programları, özellikle Fransa’da (% 59) Kanada (% 55) ve Çin (% 55) olmak üzere doğa bilimleri ve mühendisliğine yöneliktir.

Doktoralı Sayısı Artarsa Ne Olur?

Daha fazla yenilik ve icat ortaya çıkar. Ülkelerin ekonomisine katkı sağlayan katma değerli ürünlerin üretilmesi sağlanır. Tabi bunlar hemen mi olur? Abbas Güçlü’nün de dediği gibi; Sabah, biz bugün bilim toplumu olacağız diye uyanıp, akşama bilim toplumu olunmaz! Çünkü bilim toplumu ve bilimsel üretkenlik lafla olmaz ve bugünden yarına gerçekleşmez!

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*