Arap Ülkelerinde Maaşlar Ne Kadar?

Arapların maaşları
Arap Ülkelerinde Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Araplar Ne Kadar Kazanıyor?

Araplar, her ülkede farklı kazançlar elde etmekle birlikte kendi aralarında dahi ciddi farklılıklar bulunmaktadır. En kötü ihtimalle bile Araplar çoğu ülkeden çok daha fazla kazanmaktadır. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt aralarında en fazla gelir ile başı çekmektedir. Bilinmeyen diğer gerçek ise Arap ülkelerinde maaşlar, kendi vatandaşları ve yabancılarla aynı olmamasıdır.

Arap Ülkelerinde Maaşlar Dünya Ortalamasının Üstünde

Türkiye’de doların yükselişinden kaynaklı kriz büyürken, asgari ücretlinin aldığı maaşta dolar karşısında eridi. Geçen sene 400 dolar civarında seyreden asgari ücret, ağustos ayında 220 dolara kadar geriledi. Türkiye’de bu koşullar devam ederken ülkemize akın eden Arapların ne kadar kazandığı da merak konusu oldu. Şimdi Arap ülkelerinde maaşlar ne kadarmış bir göz atalım.

Ekonomi, sadece Türkiye’de değil tüm dünyayı etkilemiş durumda. Arap ülkeleri de bu durumdan etkilenmiş ve maliyetleri azaltma yoluna gitmiştir. Buna rağmen 16 Arap ülkesinde ki ortalama maaşlar 19.234 dolara ulaşmıştır(16 Arap ülkesine bölündüğünde ortalama maaş 1.202 dolara tekabül ediyor).

Al-Arabiya’nın edindiği rakamlarla, ortalama çalışan maaşı Birleşik Arap Emirliklerinde 3.235 dolar iken Suriye’de 100 dolardır.

Körfez ülkeleri, maaş konusunda listenin en başında yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri 3.235 dolar ile zirvedeyken, Kuveyt 1.906 Dolar, Bahreyn 1.748 ve Suudi Arabistan 1.725 Dolar ile takip ediyor.

Libya’daki olaylar ve çatışmalara rağmen, aylık ortalama 1.713 dolar ile 6. sırada yer alıyor. Libya maaş ortalaması ile 10 Arap ülkesini geçmiş oluyor. Umman’da 1686 Dolar, hemen arkasında Lübnan 1.009 Dolar maaş ortalamasına sahip.

Geriye kalan 8 Arap ülkesinin maaşlar ortalamaları 1000 Doların altında. Filistin bu ülkeler arasında 663 Dolar ile bu listedeki en üst sırada. Suriye ise 100 Dolar ile en alt sırada. Savaşın devam ettiği Irak 663 Dolar, Ürdün 646 Dolar ile 11. sırada, Cezayir 293 Dolar ile hemen arkasından takip etti. Mısır 165 Dolar ile 15. sırada yer aldı. Suriye bütün Arap ülkeleri arasında 100 Dolar ile en alt sırada kaldı.

Bu aşamada tam bir ironi olarak değerlendirebileceğimiz Arap ülkelerinde ki gelir eşitsizliğini; Birleşik Arap Emirliklerinin 3.255 dolarlık çalışanların ortalama gelirine; Filistin, Irak, Ürdün, Fas, Cezayir, Tunus, Mısır ve Suriye’nin çalışanların toplam geliri yetişemiyor.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*