Aptal İnsanların 5 Tipik Özelliği

aptal insanlar
Aptal İnsanların 5 alışkanlığı

Aptal insanlar günümüz dünyasında her yerde karşımıza çıkıyor ve bizi de olumsuz etkilemesi kaçınılmaz bir gerçek. Peki nedir bu aptal insanların özellikleri?

Dünyamızda çok çeşitli zeka düzeylerine sahip insanların olduğu bir gerçektir. Elbette, her insan kendini başkalarından daha zeki olduğunu düşünecek ve bunu herkese lanse edecektir. Başkalarının ne düşündüğünü pek dikkate almasak bile, kendimizi hep haklı kılarız. Özellikle de iş ve sosyal hayatımızda bunları daha sık görürüz. Aynı iş yerinde çalışmak zorunda olduğumuz iş arkadaşlarımız veya yöneticilerimiz bu konuda hayatımızı felakete çevirebilir. Aptal insanlar kendilerini sürekli gösterseler de, akıllı insanlarında aptalca yaptıkları bir takım alışkanlıklarda vardır.

Aşağıdaki 5 özellik aptal insanların bazı özelliklerindendir,

1. Aptal insanlar başkalarını kendi hatalarından dolayı suçlar. 

Profesyonelce olmayan ve akıllı bir insanın asla yapmayacağı bir şeydir insanları suçlamak. Başkalarına hatalarını sürekli dikte etmeye kalkarlar ve kendilerinden nefret ettirirler. Aptal insanlar, hatalarını kabul etmezler ve sorumluluk almaktan sürekli kaçarlar. Bunun yerine başkalarını hedef gösterirler.

Aptal insanlar, akıllı insanlar tarafından deli zannedilirler.

Akıllı insanlar, her hatanın bir daha ki sefere daha iyi sonuç verip vermeyeceğini öğrenmek için bir şans olduğunu da bilirler. Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Jason S. Moser tarafından yapılan bir nörolojik çalışma, akıllı insanların beyinlerinin aslında hatalara farklı tepkiler verdiğini göstermiştir.

2. Aptal insanlar her zaman haklı olmak zorunda 

Çatışma halindeyken akıllı insanlar diğer kişiyle empati kurmak ve argümanlarını anlamak için daha kolay bir zamana sahiptir. Ayrıca, bu argümanları kendi düşünce zincirine entegre edebiliyorlar ve buna göre görüşlerini yeniden düşünüyorlar.

İstihbaratın kesin bir işareti, şeyleri farklı bir bakış açısına bakma ve anlama yeteneğidir ve akıllı insanlar yeni bilgilere ve değişen parametrelere karşı açık fikirlidirler.

Öte yandan aptal insanlar, kendilerine karşı getirilen herhangi bir geçerli argüman ne olursa olsun, sonsuza dek tartışmaya devam edecek ve konumlarından hiç şüphelenmeyeceklerdir. Bu aynı zamanda, diğer kişinin daha akıllı ve yetkili olup olmadığını fark etmeyeceği anlamına gelir.

Bu fazla öngörüye Dunning-Kruger etkisi denir. Başkalarının yetkinliğini hafife alırken, daha az yetenekli insanı kendi becerilerini aşırı tahmin ettiren bilişsel önyargıdır.

Terim 1999’da David Dunning ve Justin Kruger’in yayınlarında ortaya çıktı. Psikologlar daha önceki çalışmalarda, okuduğunu anlama, satranç oynamak ya da araba sürmek gibi alanlarda cehaletin, bilgiden çok daha fazla güven duygusu yarattığını fark etmişti.

Cornell Üniversitesi’nden bu etki üzerine daha fazla deney yaptıklarını ve daha az yetenekli insanın kendi becerilerini aşırı derecede tahmin etmediklerini, başkalarının becerilerinin ne zaman üstün olduğunu tanımadıklarını gösterdiler.

Dunning şunları yazıyor: “Eğer beceriksizseniz, beceriksiz olduğunuzu bilmiyorsunuz. … doğru bir cevap üretmek için gereken beceriler tam olarak doğru cevabın ne olduğunu tanımak için gereken beceriler.”

Tabii ki bu, akıllı insanlar her zaman herkesin haklı olduğunu düşündüğü anlamına gelmez. Ancak dikkatli dinlerler ve kararlarını vermeden önce bütün argümanları düşünürler.

3. Aptal insanların çatışmalara öfke ve saldırganlıkla tepki vermeleri 

Belli ki en akıllı insanlar bile zaman zaman gerçekten kızabilirler. Ancak daha az akıllı insanlar için, işler yoluna girmediğinde bu devam eden bir tepki. Bir durumu istedikleri kadar kontrol etmedikleri düşüncesinde, konumlarını güvence altına almak için öfke ve saldırgan davranışlar kullanmaya meyillidirler.

Michigan Üniversitesi araştırmacıları, 22 yıldan beri ebeveynleri ve çocuklarıyla birlikte 600 katılımcıyla ilgili bir araştırma yaptı. Agresif davranış ile düşük IQ skoru arasında belirgin bir korelasyon bulmuşlardır.

Araştırmacılar, ayrıntılı açıklamasında şunları yazdı: “Düşük bilgi düzeyi, agresif tepkilerin öğrenilmesini daha erken yaşlarda daha olası hale getiriyor ve bu saldırgan davranış, entelektüel gelişimi daha da zorlaştırıyor.”

4. Aptal insanlar diğer insanların ihtiyaç ve duygularını görmezden gelir 

Akıllı insanlar başkalarıyla empati kurmak için çok iyi eğilimlidirler. Bu, bir başkasının bakış açısını anlamalarını kolaylaştırır.

Texas Tech Üniversitesi’nden Russel James, binlerce Amerikalıyla temsili bir araştırma yürüttü ve yüksek bir IQ’lu kişilerin, karşılığında bir şey beklemeden daha fazla eğilimli olduklarını öğrendi. Sonuçta akıllı bir kişi başkalarının ihtiyaçlarını değerlendirmekte daha iyi ve onlara yardım etmek istemektedir.

Sıkılmak mı?

“Bilişsel yeteneği daha yüksek olan insanlar, uzaktaki diğer insanların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve yerine getirebilir.”

Daha az akıllı olan insanlar, insanların yaptıklarından farklı düşünebileceğini ve bu nedenle onlarla aynı fikirde olmayacağını düşünmek için zorlanırlar. Ayrıca karşılığında “bir iyilik beklemeden birisi için bir şeyler yapmak konsepti” onlara uzaktır.

Herkesin bencil bir yanı vardır, tamamen normal ve insanidır. Ancak, kendi hedeflerimizi gerçekleştirmek amacı ile başkalarının duygularını dikkate almak arasındaki dengeyi korumamız önemlidir.

5. Aptal insanlar herkesten daha iyi olduklarını düşünür. 

Akıllı insanlar motive etmeye ve başkalarına yardım etmeye çalışırlar. Bunu yapıyorlar çünkü gölgesiz kalmasından korkmuyorlar. Sağlıklı bir seviyeye sahiptirler ve kendi yeterliliklerini doğru bir şekilde değerlendirecek kadar akıllıdırlar.

Anladım ki, insanlar; susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar. Şems-i Tebrizi

Aptal insanların kendilerini daha iyi görünmeleri için başkalarını rahatsız etme eğilimindedirler. Kendilerine herkesten daha üstündürler ve her zaman hızlı karar verirler. Önyargı çok fazla bir istihbarat işareti değildir.

“Psikolojik Bilim” tarafından yayınlanan Kanadalı bir araştırmada, Ontario Brock Üniversitesi‘nden iki bilim adamı “düşük IQ’lu insanların sert cezalardan daha çok homofobik ve ırkçı olma ihtimali daha yüksek olma eğilimi gösterdiklerini” ortaya koydu.

Birçok biyolog, insanın işbirliği yapma kabiliyetinin bizim genel gelişimimize katkıda bulunduğuna inanıyor. Bu, istihbaratın en önemli belirtecinin başkalarıyla çalışmakta iyi olduğu anlamına gelebilir.

Ve Son olarak;

Günün Her saatinde Tavsiye ediyoruz.

 

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*