Jack MA İmkansızlıktan E-Ticaret Devi Olma Hikayesi

jack ma, alibaba kurucusu
jack ma, alibaba kurucusu

Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden biri olan alibaba.com‘un kurucusu Jack Ma, hayatındaki bir çok başarısızlığa rağmen başarıya nasıl ulaştığının ilginç hikayesi oldukça şaşırtıcı. Jack MA’yı diğerlerinden ayıran en büyük özellik, ülkesinde internet ve bilgisayarın nadir bulunan ve maliyeti yüksek olmasına karşın pes etmeyen ve rakiplerinin sahip olduğu imkanlara rağmen nasıl adından bahsettirdiğidir.

Büyük Düşün Ya da Evine Dön!

1964 yılında Çin’in Hangzhou şehrinde doğan Ma Youn (Gerçek ismi), çocukluğundan beri hayatında bir çok başarısızlık yaşamış. O dönemde Çin pazarına yeni giren KFC’nin açık pozisyonlarına yirmi dört kişi başvurmuş ama aralarından sadece Jack Ma’nın başvurusu kabul edilmemiş. Ayrıca polis olmak için başvuran 5 kişiden biriydi. “sen iyi değilsin” denilerek reddeilen tek kişiydi.

Hayata bu kadar başarısızlıkla başlayan, yaptığı girişmlerinde başarız olması onu dünya devlerinden biri yaptığı gerçeğini değiştirmedi.

Eğitim hayatı boyunca on defa harward’a başvurduğu halde kabul edilmemiş. Bütün denemelerinden  sonra nihayetinde öğretmenlik enstitüsüne girmeyi başaran Jack MA, aylık 15 dolar karşılığında öğretmenlik yapmaya başladı. Bunca başarısızlığa rağmen yılmadan devam eden Jack MA, dünyanın en büyük e-ticaret sitesinin sahibi olmayı başarıyor. Jack MA 36 Milyar Dolarlık servetiyle Çin’in en zenginleri arasında yerini aldı.

Eğer vazgeçmezsen hala bir şansın vardır, vezgeçmen en büyük başarısızlıktır. Jack Ma

Turizm Hayatını Değiştiriyor

Çocuk yaşta ingilizceye hayran olan Ma, ingilzceyi öğreneceği ne bir okul ne de bir ders kitabı bulamayınca ingilizce öğrenmek için yabancı turistlere şehirde rehberlik yapmaya başlıyor. 9 yıl boyuca her sabah turistlere ücretsiz rehberlik yapmaya başlayan Ma, bunun karşılığında turistlerden ingilizce öğreniyordu. Turist bir kadınla mektup arkadaşı olan Ma, yazışmalar sırasında telaffuzun zor olmasından dolayı kendine kocasının da ismi olan Jack ismini vermesiyle Ma YOUN bugünkü ismiyle Jack MA oluyor.

Asla Şikayet Etme

Alibaba.com Nasıl Kuruldu

1995 Yılında Amerika’yı ziyaret ederek otoyolları işini üstlenmişti. Ziyareti sırasında hayatında ilk defa bilgisayarı ve interneti gördü. Tarayıcı da arttığı ilk kelime ise “bira” oldu. Çin ile ilgili arama yaptığında hiç bir şeyin çıkmadığını gördü. O zamanlar çinde bilgisayarlar Çin’de çok nadir bulunuyordu. Elde etmeside oldukça pahalıydı ve internet ve e-postalar yoktu. Ardından Çin ve halkının internete girme vaktinin geldiğine karar verdi.

Sonunda, 17 arkaşını da yeni e-ticaret başlangıcına ve yatırım yapmalarına ikna ederek, MA’nın apartmanında başladılar. Alibaba, işe başladıklarında tek bir yatırımcıya ve sermayeye sahip değildi.  Daha sonra 1999’da Softbank’tan 20 Milyon Dolar ve 1999’da Goldman Sachs’tan 5 Milyon Dolar yatırım aldılar. Alibaba’nın macerası başlamış oldu.

Jack Ma ve Alibaba

İlk başarılı şirketine 31 yaşında başlamış olan Jack Ma, tek bir kod satırı yazmamış ve kimseye birşey satmamasına rağmen, dünyanın dünyanın en büyük ticaret ağlarından birini yönetmeye başladı. Şirket büyümeye devam ederek tüm dünyaya yayıldı. Walmart’ın gerçekleştirmiş olduğu satışlara yaklaşarak ikinci olmaya başardı. ve Jack Ma hayal ettiği başarıya ulaşmış oldu.

Alipay ve aliexpress ile ticaret hayatında devleşen Alibaba.com’un bugün Alibaba Group adı altında, ABD’den Güney Kore’ye, Hindistan’dan İngiltere’ye yaklaşık 80 ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ve 10 binden fazla iş ortağı bulunuyor.

Elektronikten makineye 40 farklı kategoride, 190 ülkeden alıcı ve satıcının iletişime geçebildiği küresel toptan satış platformu Alibaba, milyonlarca alıcı ve satıcıya hizmet veriyor.

3,5 milyonu aşkın şirketin faaliyet gösterdiği Alibaba’nın yıllık cirosu 300 milyar doları geçmiş durumda.

Alibaba’dan yapılan son açıklamada, temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan çeyrekteki net karının yüzde 132’lik çarpıcı bir artışla 7,62 milyar yuandan 17,67 milyar yuana (2,67 milyar dolar) ulaştığı belirtildi. Bu dönemde ki artışla yüzde 61 oranın da çarpıcı bir büyüme kaydetti.

Jack MA nın Hayat Hikayesini Anlattığı video:

Asla pes etme. Bugün zor, yarın daha zor olacak, ama ertesi gün güneş doğacak

Jacl MA
Please follow and like us:

2 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. alibaba – gorkemtuncay

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*