Jack MA Hayalini Nasıl Gerçekleştirdi

jack ma, alibaba kurucusu
jack ma, alibaba kurucusu

Alibabanın Kurucusu Jack MA’nın Hayat Hikayesi

Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden biri olan alibaba.com’un kurucusu Jack Ma’nın hayatında ki bir çok başarısızlığa rağmen başarıya nasıl ulaştığının ilginç hikayesin sizlere anlatalım. 1964 yılında Çin’in Hangzhou şehrinde doğan Ma Youn (Gerçek ismi),  çocukluğundan beri hayatında bir çok başarısızlık yaşamış. O dönemde Çin pazarına yeni giren KFC’nin açık pozisyonlarına yirmi dört kişi başvurmuş ama aralarından sadece Jack Ma’nın başvurusu kabul edilmemiş.

Eğitim hayatı boyunca on defa harward’a başvurduğu halde kabul edilmemiş. Bütün denemelerinden  sonra nihayetinde öğretmenlik enstitüsüne girmeyi başaran Jack MA, aylık 15 dolar karşılığında öğretmenlik yapmaya başladı. Bunca başarısızlığa rağmen yılmadan devam eden Jack MA, dünyanın en büyük e-ticaret sitesinin sahibi olmayı başarıyor. Jack MA 36 Milyar Dolarlık servetiyle Çin’in en zenginleri arasında yerini aldı.

Eğer vazgeçmezsen hala bir şansın vardır, vezgeçmen en büyük başarısızlıktır. Jack Ma

Turizm Hayatını Değiştiriyor

Çocuk yaşta ingilizceye hayran olan Ma, ingilzceyi öğreneceği ne bir okul ne de bir ders kitabı bulamayınca ingilizce öğrenmek için yabancı turistlere şehirde rehberlik yapmaya başlıyor. 9 yıl boyuca her sabah turistlere ücretsiz rehberlik yapmaya başlayan Ma, bunun karşılığında turistlerden ingilizce öğreniyordu. Turist bir kadınla mektup arkadaşı olan Ma, yazışmalar sırasında telaffuzun zor olmasından dolayı kendine kocasının da ismi olan Jack ismini vermesiyle Ma YOUN bugünkü ismiyle Jack MA oluyor.

Asla Şikayet Etme

İnternetle İlk Karşılaşması ve Alibaba İsminin Markalaşması

1995 Yılında Amerika’ya ilk seyahat ile internet ile de tanışmış oldu. İnternet ile ilk karşılaşan Ma, ilk seferinde anlam verememesi ardından arama motorlarının yeteneği karşında hayran kalması, arama yaparken çinde ile ilgili hiç birşeyin çıkmaması ilk iş fikrini de doğurmuş oldu. Markanın isminide yine Amerika seyahatı sırasında bulan Ma ” Herkesin bildiği global marka” ismi Alibaba buluyor.

San Francisco’da öğle yemeği yediği restoranttaki garson kıza Alibaba’yı bilip bilmediğini soruyor. Kız da “Tabiî ki. Açıl susam açıl” diyor. Yolda gördüğü 20 kadar kişiye de soruyor ve hepsi 40 haramilerden ve Alibaba’dan haberdar. O zaman doğru ismi bulduğuna karar veriyor. “Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” diyor.

Jack MA, Alibaba’nın temelini 1999’da sadece 100 bin dolar sermaye ile attı. Adını ünlü “Alibaba ve Kırk Haramiler” masalından alan şirket, dünyanın dört bir köşesinden ticaret yapmak isteyen insanları bir araya getirdi. Dünya genelinde  24bin çalışanı ve 10 bin de fazla iş ortağı ile “İnternet adam” olarak tanınan Jack Ma, Çin’de ve dünyada hayallerinin peşinden koşan 100 milyonlarca gence örnek oldu.

Elektronik ticaret devi Alibaba

Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketlerinden biri olan e-ticaret şirketi Alibaba’nın temeli, 1999’da Çin’in Cıciang eyaletinin başkenti Hangcou’da Çinli üretici firmaları dünyanın farklı noktalarındaki tedarikçilerle aracısız buluşturmak amacıyla atıldı.

Ma tarafından 100 bin dolarlık sermaye ile kurulan Alibaba.com’un bugün Alibaba Group adı altında, ABD’den Güney Kore’ye, Hindistan’dan İngiltere’ye yaklaşık 80 ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ve 10 binden fazla iş ortağı bulunuyor.

Elektronikten makineye 40 farklı kategoride, 190 ülkeden alıcı ve satıcının iletişime geçebildiği küresel toptan satış platformu Alibaba, milyonlarca alıcı ve satıcıya hizmet veriyor.

3,5 milyonu aşkın şirketin faaliyet gösterdiği Alibaba’nın yıllık cirosu 300 milyar doları geçmiş durumda.

Alibaba’dan yapılan son açıklamada, temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan çeyrekteki net karının yüzde 132’lik çarpıcı bir artışla 7,62 milyar yuandan 17,67 milyar yuana (2,67 milyar dolar) ulaştığı belirtildi. Bu dönemde ki artışla yüzde 61 oranın da çarpıcı bir büyüme kaydetti.

Jack MA’nın Hayat Hikayesini Anlattığı video:

Please follow and like us:

1 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. alibaba – gorkemtuncay

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*