Akıllı Ağaçlar Oksijen Üretiyor

akıllı ağaçlar ile şehirler karbondioksitten arınacak

Hava kirliliğinin artması, şehirlerdeki yeşil alanların yetersizliği, nüfus artışı gibi nedenlerin sorunu için akıllı ağaçlar daha düşük maliyetli yollar sunuyor. Bir diğer yandan ise şehirlerde ki arazilerin az oluşu maliyeti artıran etkenler arasında yer alıyor.

Bu nedenle, küçük bir orman yerine tek bir ağacın tek bir etki oluşturması tam da akıllı ağaçların potansiyeline uygundur. Green City Solution tarafından yapılan bağımsız dikey üniteler azotu emmek için yosunla kaplı bir yüzeye sahip.

Akıllı Ağaçlar, maliyet ve alan avantajı sunuyor.

Hem Maliyet Hem de Yer Avantajı

işte bu ağacın mucitleri, tek bir yapının 275 ağacın çevresel faydalarına sahip olması ve bunun yanında maliyetin %5’ini oluşturması ve %95’i kadar az yer kapladığı gibi tahminleri var.

ortalama olarak dört metre yüksekliğinde ve üç metre derinliğinde birimler üzerinde büyüyen bu akıllı ağaçlar (city trees) aynı zamanda güneş panelleri ile güçlendirilmiş ve yağmur sularını da toplayabiliyor. Ayrıca bakım maliyetlerinin azlığı ve internet aracılığı ile de nem, besin seviyesi ve genel bitki sağlığı da gözlemlenebilir.

Dikey yüzeyli akıllı ağaçlar 240 ton karbondioksit yakalayacağı tahmin ediliyor.

240 ton Karbondioksit Yakalayacak

Bir akıllı ağaçtan üreticinin yaklaşık bir yılda 240 ton Karbondioksit yakalayacağını tahmin ediyor. Şu ana kadar ürün Norveç, Fransa, Almanya, Belçika, Makedonya ve Hong Kong’taki ülkelerdeki çeşitli şehirlerde sergilendi.

Her bir ağacın maliyetinin 25.000 Dolar civarında olacağı öngörülse de reklam panoları sayesinde bu maliyeti hafifleteceği öngörülüyor.

Bu ve bu gibi buluşlar, sürekli artan hava kirliliğini önleme yolunda teknoloji kullanma yönün de eğilimler artması gerektiğini de bir belirtisidir.

Please follow and like us:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*